Zdrowie · 21 lipca 2021

Co daje witamina K?

Aktualnie nie brakuje osób, które nie wiedzą do końca, jakie znaczenie ma witamina K w kontekście funkcjonowania całego naszego organizmu. Okazuje się zaś, że jest ona wyjątkowo istotna. Co daje witamina K? Jakie osoby są zaś szczególnie narażone na niedobory? Ile wynosi zapotrzebowanie? O tym możesz bez żadnego problemu dowiedzieć się po przeczytaniu poniższego artykułu.

Na co działa witamina K w praktyce?

Co daje witamina K?

Okazuje się, że witamina K ma minimum kilka zadań do wykonania w obszarze naszego organizmu. Między innymi ten właśnie składnik bierze udział w syntezie protrombiny oraz czynników, które mają za zadanie utrzymywać krzepnięcie krwi na odpowiednim poziomie. To jednak nie wszystko. Wbrew temu, co myślą niektórzy, witamina K ma jeszcze sporo funkcji do wykonania. Chodzi między innymi o to, że ten właśnie opisywany dzisiaj składnik ma za zadanie utrzymywać prawidłową gospodarkę wapniową. Nie da się zaś ukryć, że to kolejna istotna sprawa. Jeśli zatem w organizmie nie będzie prawidłowych dawek tego składnika, to należy liczyć się z rozmaitymi skutkami ubocznymi. Jakie są zaś najczęściej diagnozowane problemy? To między innymi problemy z krzepliwością krwi. Takie osoby mają na przykład częste krwawienia z nosa. Jeśli zaś chodzi stricte o kobiety, to niedobory witaminy K objawiają się chociażby przedłużającymi się miesiączkami. Poza tym należy liczyć się z trudno gojącymi się ranami. Jeśli taki problem występuje w Twoim przypadku, to coś jest nie tak. Być może witamina K albo C nie jest dostarczana do organizmu w odpowiednich ilościach. Czym jeszcze skutkuje ten właśnie problem w praktyce? Dokuczliwym problemem jest osteoporoza. Okazuje się zaś, że to nie tylko problem ludzi starszych. Warto wiedzieć, że coraz młodsi mają problemy z kośćmi. Właśnie przez to, że występują w ich przypadku niedobory witaminy K. Dodatkowo może dojść do zwapnienia naczyń krwionośnych. Pewne badania sugerują nawet, że niektóre choroby serca są częstsze właśnie z powodu występowania niedoborów na tej konkretnej płaszczyźnie. Nie da się zatem ukryć, że zadaniem każdego z nas jest niedopuszczenie do takich właśnie kłopotów zdrowotnych.

Kto jest szczególnie narażony na niedobory?

Warto wiedzieć, że witamina K jest magazynowana (pod kątem naszego organizmu) jedynie w małych ilościach. Jeśli zatem nie jest ona regularnie dostarczana, to efekty wynikające z niedoborów szybko dają znać o sobie. Kto jest zaś szczególnie narażony na takie właśnie problemy? Między innymi są to noworodki. Dlatego rodzice powinni szczególnie dopilnować tego problemu. Nie da się bowiem ukryć, że układ pokarmowy takich maluchów jest dość jałowy. A to powoduje, że objawy dotyczące niedoborów występują statystycznie o wiele częściej. Jeśli zaś chodzi o dorosłych, to oni także zmagają się z tym właśnie kłopotem. Szczególnie sprawa dotyczy ludzi niedożywionych lub takich, którzy często przebywają na leczeniu w szpitalu. Co jeszcze jest ważne w ramach tego właśnie zagadnienia? Na pewno szczególnie narażone na niedobory tej witaminy są osoby, które przyjmują antybiotyki. Na przykład ze względu na boreliozę itp. O kim jeszcze nie można zapominać? Kto dodatkowo ma statystycznie częściej problemy w ramach tego zagadnienia? Są to na przykład Pacjenci, którzy mają choroby jelit. Chodzi zaś na przykład o wrzodziejące zapalenie jelita grubego itp. Trzeba również wspomnieć o chorobach wątroby, czy przewlekłym zapaleniu trzustki.

Jakie jest zapotrzebowanie na witaminę K?

Tak naprawdę trudno jest to dokładnie określić. Są jednak pewne wskazania ekspertów, którymi należy kierować się na tej właśnie płaszczyźnie. Z większości z nich wynika, że zapotrzebowanie na witaminę K na dobę wynosi około kilku miligramów. Jak zaś można poradzić sobie z ewentualnymi niedoborami? Polecane są na pewno dobrej jakości suplementy. O czym jeszcze nie można zapominać? Musisz ogólnie zdecydować się na witaminę K w suplementach wyłącznie od dobrego producenta. Stawiaj zatem na porządne, sprawdzone firmy. Poza tym kluczowe jest to, jak witamina K będzie przyjmowana. Jeśli chcesz osiągnąć zamierzone efekty, to pod żadnym pozorem nie przyjmuj większych dawek. Gdzie są zaś informacje dotyczące dawkowania? Powinny być dołączone do każdego opakowania (na ulotce). Jeśli nie możesz tego znaleźć, to zawsze możesz spytać się farmaceutki, jak prawidłowo dawkować te właśnie witaminy.

Co jeszcze jest ważne? Pamiętaj, by witamina K była dostarczana do organizmu także w naturalny sposób. Przede wszystkim należy zaś stawiać na produkty pochodzenia roślinnego. To opcja pozwalająca na dostarczenie właściwej dawki składników. O czym szczególnie nie można zapominać? Liczy się to, by w menu nie brakowało między innymi warzyw w zielonym kolorze. Dobrym wyborem są również ziemniaki oraz marchewka. Nie zapominaj tak samo o owocach. Jakie jednak produkty tego typu powinny często gościć na stole? To chociażby truskawki, banany, czy brzoskwinie. Dobra, zbilansowana dieta to klucz do tego, by nie dopuścić do niedoborów.