Zdrowie · 21 maja 2021

Co zrobić, aby pokonać uzależnienie od Internetu?

Może się wydawać, że dzisiaj wszyscy po prostu surfują po Internecie. Ale istnieje bardzo cienka granica między tym, jak po prostu przegląda się swoje strony w różnych mediach społecznościowych, a tym, jak rozwija się w pełni uzależnienie od Internetu. Jeśli nagle ktoś traci zainteresowanie resztą swojego życia, ponieważ bardziej lubi spędzać czas w Internecie, prawdopodobnie pojawiło się uzależnienie. Co zrobić, aby pokonać uzależnienie od Internetu? Na szczęście istnieją sposoby na przezwyciężenie tej tendencji i zaprzestanie życia przed komputerem. To terapia uzależnień od Internetu prowadzona przed doświadczonych lekarzy i psychoterapeutów.

Co zrobić, aby pokonać uzależnienie od Internetu?

Należy rozpoznać, że takie uzależnienie jest obecne. Zrozumieć, że naprawdę nie można żyć bez odwiedzania stron internetowych i nie ma sensu zaprzeczać prawdzie. W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi na całym świecie boryka się z tym problemem. Nie należy się wstydzić, ale szukać pomocy w ośrodku leczenia uzależnień od Internetu.Tam są nie tylko specjaliści, ale również ludzie z tym samym problemem, dzięki temu można sobie nawzajem pomóc. Można zrobić coś samodzielnie, na przykład znaleźć jakieś hobby lub zainteresowanie, co nie jest połączone z Internetem, grami wideo, telewizorem, telefonami komórkowymi, smartfonami, laptopami i komputerami stacjonarnymi.
Dołączyć do dowolnej drużyny, klubu, uprawiać sport, tańczyć, śpiewać i tak dalej. Rozpocząć poranny jogging z przyjacielem lub zająć się czymś innym. Iść spać na czas, zadbać o 8-godzinny nocny wypoczynek. Jeżeli wszystkie podjęte środki nie przyniosą rezultatu, trzeba udać się do specjalistów. Gdzie ich szukać? W dobrym ośrodku odwykowym, tam prowadzone są dopasowane do konkretnego uzależnienia terapie. Psychoterapeuci pomogą zrozumieć, że trzeba zrobić wszystko, aby pokonać uzależnienie od Internetu. Ważne! Leczenie uzależnień nie dotyczy tylko środków odurzających, ale również zdobyczy technologicznych takich jak sieć internetowa.

Jakie działania podjąć, aby zacząć normalnie żyć bez Internetu?

Każdy może powiedzieć, jak objawia się uzależnienie od Internetu, ale o wiele ważniejsze jest to, jak leczyć uzależnienie, jeśli już powstało. To pytanie jest niezwykle trudne i bolesne dla wielu rodzin. Dla tych, którzy uparcie borykają się z uzależnieniem, oczekiwanie na nadejście zniechęcenia do korzystania z komputera wydaje się nierealne. Dla nich najbardziej odpowiednie są prywatne ośrodki uzależnień. W przeciwnym wypadku, może ktoś zsunie się po drabinie społecznej, zostanie wyrzucony z uczelni, czy straci dobrze płatną pracę.
A może to uzależnienie doprowadzi do rozpadu rodziny, czy też pozostawi niezatarty ślad na psychice. Uzależnienie od komputera należy zwalczać i robić to lepiej jak najwcześniej. Warto sobie uświadomić, że jest to uzależnienie behawioralne, nie jest związane z substancjami chemicznymi, ale podobnie następują zaburzenia kontroli impulsów. Dlatego jest tak ważna prywatna terapia uzależnień, gdzie doświadczeni specjaliści prowadzą psychoterapię, największą skuteczność wykazuje behawioralno-poznawcza.

Psychoterapia, jako metoda pozbywania się uzależnienia od Internetu

Co zrobić, aby pokonać uzależnienie od Internetu?Cokolwiek powiedzą o cudownych pigułkach, hipnozie lub innych na wpół fantastycznych metodach leczenia uzależnienia od Internetu – nie wierz im! Gdyby wszystko było takie proste, nie byłoby narkomanów, alkoholików, patologicznych hazardzistów, a palaczy byłoby znacznie mniej. Najskuteczniejszą metodą korygowania uzależnienia jest terapia uzależnień od Internetu w postaci psychoterapii, jaka zapewniana jest w ośrodku leczenia uzależnień od Internetu. Aby przezwyciężyć uzależnienie, można zastosować psychoterapię indywidualną i grupową.
Bardzo często terapeuci proponują psychoterapię grupową. Faktem jest, że większość osób uzależnionych ma trudności w budowaniu relacji międzyludzkich, ale praca w grupach będzie kolejną okazją do ich nawiązania. Uzależniony od komputera nigdy nie przyzna się, że jest uzależniony, ale kiedy zobaczy, że inni z podobnymi objawami są świadomi problemu, to on sam będzie mógł zaakceptować fakt, że ma problem i będzie chciał go przezwyciężyć. Warto skorzystać z oferty naprawdę dobrego ośrodka odwykowego, ponieważ tam psychoterapeuci poszukują złotego środka. Na czym polega? Na nauce odpowiedniego korzystania z Internetu, aby nie stanowiło to niebezpieczeństwa dla psychiki osoby uzależnionej. Nie zagrażało jego emocjonalnemu zdrowiu a także obecnej sytuacji życiowej.
Jeśli dzieci są uzależnione od Internetu, może być potrzebna psychoterapia rodzinna. W końcu uzależnienie nie powstaje od zera. Większość dzieci złapanych w sieci komputerowej ma zerwane relacje rodzinne, więc powodzenie leczenia uzależnienia zależy od tego, czy poprawiają się relacje rodzinne, czy dorośli potrafią rozpoznać i skorygować swoje błędy w wychowywaniu dziecka. Rozmowa z bliskimi o uzależnieniu jest również niezbędna w terapii. Powrotowi do normalności służy aktywność fizyczna, słuchanie muzyki relaksacyjnej, ponieważ to pomaga w monitorowaniu myśli wiązanych z Internetem.