Praca / Usługi · 25 marca 2021

Detektyw – ile kosztuje?

Usługi detektywistyczne cieszą się dużym zainteresowaniem wielu osób. Nie ma się temu co dziwić, gdyż korzystanie z nich przydaje się w wielu okolicznościach. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, czym właściwie zajmuje się detektyw. Wówczas będziemy wiedzieć, w jakich sytuacjach może nam pomóc, a w jakich lepiej zdać się na pomoc kogoś innego. Detektyw – ile kosztuje? Ponadto, dobrze wiedzieć jak kosztowne są usługi detektywistyczne i jak wybrać detektywa mogącego sprostać naszym oczekiwaniom. 

Kim jest detektyw i kto może nim być?

Prywatny detektyw to zawód, który chce wykonywać wiele osób. Nie każdy wie jednak, że nie wszyscy mogą detektywami zostać. Ukończenie osiemnastego roku życia to na pewno nie wszystko. Detektyw musi posiadać co najmniej 21 lat i należy mieć tego świadomość. Niezbędna jest również pełna zdolność do czynności prawnych. Jeżeli jest ona choćby ograniczona, nie można zostać prywatnym detektywem. Warto mieć także świadomość tego, iż prywatnym detektywem może zostać osoba posiadająca obywatelstwo jednego z krajów Unii Europejskiej. Mowa tu oczywiście o wymogach dotyczących bycia detektywem w naszym kraju. W Polsce kwestie prawne związane z zawodem detektywa reguluje rzecz jasna specjalna Ustawa. Warto jednak zaznaczyć, że Ustawa ta obowiązuje w naszym kraju od 2001 roku, a więc od stosunkowo niedawna. Nie sposób zaprzeczyć temu, iż detektyw powinien cieszyć się również nienaganną opinią. Musi ona zostać wydana przez miejskiego lub przez powiatowego komendanta Policji. Detektyw nie może być również skazany na przestępstwo karne albo skarbowe. Ponadto, nie należy posiadać niższego wykształcenia niż średnie. Aby zostać detektywem należy również odbyć pewne szkolenia. W przeciwnym bowiem razie bycie detektywem niestety nie będzie możliwe. Warto również mieć świadomość tego, iż prywatny detektyw powinien posiadać odpowiednie zdolności psychiczne. Bardzo prawdopodobne jest więc to, aby detektyw przeszedł odpowiednie testy psychologiczne. Niezbędne są również badania lekarskie. Przyszły detektyw także musi przejść badania lekarskie. 

Co właściwie robią prywatni detektywi?

Detektyw - ile kosztuje?Zanim zdecydujemy się skorzystać z usług prywatnego detektywa, warto zdać sobie sprawę z tego, komu właściwie może on pomóc. Trzeba jednak zaznaczyć, iż prywatni detektywi posiadają zdecydowanie więcej obowiązków niż uprawnień. Niestety, nie można uznać tego za zjawisko korzystne, zwłaszcza z punktu widzenia detektywów. Trzeba pamiętać o tym, że każdy detektyw musi zawsze działać na podstawie oraz w graniach prawa. W przeciwnym bowiem razie naraża się on na utratę licencji. Detektyw bez licencji nie może zaś udzielać nikomu profesjonalnej pomocy. Jeżeli zależy nam na skorzystaniu z usług profesjonalnego prywatnego detektywa, musimy pamiętać o tym, aby zawrzeć z nim odpowiednią umowę. W przeciwnym bowiem razie nie będzie miał on podstawy do tego, aby udzielić nam pomocy. Nie należy również prosić detektywa o coś, co nie mieści się w granicach jego uprawnień. O jakie rzeczy najczęściej proszeni są prywatni detektywi? Na pewno o to, aby kogoś śledzili. Ponadto, prywatni detektywi bardzo często są proszeni o znalezienie jakiejś osoby. Niestety, w Polsce temat zaginięć nadal wzbudza wiele kontrowersji. Trzeba więc mieć świadomość tego, że policja nie zawsze będzie w stanie pomóc. Niestety, działania podejmowane przez policję są często zbyt opieszałe. Dlatego też, coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnego detektywa. Ponadto, detektyw może pomóc, jeżeli podejrzewamy naszego partnera o zdradę. Bardzo wielu małżonków wynajmuje prywatnego detektywa po to, aby mieć dowody w sądzie podczas rozprawy rozwodowej. Jest to niezwykle powszechna praktyka zwłaszcza wśród osób, które chcą rozwodu z orzeczeniem o winie. 

Jak duże koszty związane są z wynajęciem prywatnego detektywa?

Agencja detektywistyczna to miejsce, w którym naprawdę można uzyskać pomoc i to w wielu sytuacjach. Nie należy jednak zapominać o tym, że usługi profesjonalistów są dość kosztowne. Z tego też względu, przed wynajęciem konkretnego detektywa, należałoby przejrzeć kilka lub nawet kilkanaście różnych ofert. W przeciwnym bowiem razie możemy znaleźć bardzo kosztową, niekorzystną pod wieloma względami ofertę. Przejrzenie różnych ofert może doprowadzić zaś do znalezienia atrakcyjnej cenowo, jak i jakościowo oferty. Niesamowicie pomocne mogą być opinie klientów na temat poszczególnych firm detektywistycznych. Im większą ilością pozytywnych opinii cieszy się dane biuro, tym większe prawdopodobieństwo tego, że znajdziemy tam profesjonalną pomoc. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, jak wiele kosztuje wynajęcie prywatnego detektywa. Cena usług może się różnić między innymi w zależności od miejsca, w którym skorzystamy z pomocy. Co do zasady jednak, trzeba liczyć się z dość pokaźnymi kosztami. Im dłużej trwać będzie współpraca z detektywem, tym większe koszty trzeba będzie ponieść. Warto mieć tego świadomość, aby się nie rozczarować. Wiele biur oferuje jednak zniżki dla stałych klientów.