Fotografia – co to jest crop? W fotografii kadrowanie oznacza usuwanie niepożądanych obszarów z obrazu. Ten proces jest jedną z najbardziej podstawowych manipulacji zdjęciami. Ten proces jest wykonywany w celu usunięcia niechcianych obiektów lub nieistotnych szczegółów ze zdjęcia, zmiany jego proporcji lub poprawienia ogólnej kompozycji.
W przypadku teleobiektywu, gdy obiektyw o ogniskowej wystarczającej do bezpośredniego uzyskania pożądanego powiększenia nie jest dostępny, zdjęcie jest przycinane w celu powiększenia głównego obiektu i dalszego zawężenia perspektywy. Wraz z równoważeniem tonalnym, korekcją kolorów i wyostrzaniem kadrowanie jest powszechnie uważane za jedną z niewielu akceptowalnych operacji edycyjnych we współczesnym fotoreportażu. Kadrowanie od góry i od dołu zdjęcia może naśladować formaty szerokoekranowe (w fotografii) i formaty szerokoekranowe w filmach i programach telewizyjnych. Żaden format nie jest przycięty jako taki, ale jest wynikiem wysoce wyspecjalizowanej konfiguracji optycznej i konstrukcji aparatu.
Kadrowanie w fotografii
Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz fotografować, czy fotografujesz od dłuższego czasu, prawdopodobnie słyszałeś termin kadrowanie. Obecnie, przy tak wielu różnych aparatach i systemach aparatów, ten konkretny termin pojawia się w specyfikacjach produktów, materiałach marketingowych, artykułach, książkach, a nawet można go usłyszeć w rozmowach między fotografami. Aby ułatwić fotografom zrozumienie, jak będzie wyglądało pole widzenia obiektywu w porównaniu z aparatem 35 mm lub aparatem pełnoklatkowym, producenci opracowali prosty sposób obliczania „ekwiwalentnej” ogniskowej obiektywu.
Ponieważ rogi obrazu są przycinane i odrzucane, obiektyw szerokokątny nie jest już tak szeroki, a teleobiektyw sprawia, że rzeczy wydają się bliższe. „Crop factor” to stosunek rozmiaru matrycy do 35 mm/pełnej klatki. Mnożysz podany współczynnik kadrowania przez ogniskową obiektywu i otrzymujesz ekwiwalent ogniskowej filmu 35 mm/pełnej klatki. bardzo proste, prawda?
Funkcja przycinania

Fotografia – co to jest crop?
Kadrowanie nie jest trwałe, zawsze możesz powrócić do oryginalnego kadrowania, o ile używasz nieniszczącego edytora. Jeśli Twoim celem jest późniejsze wydrukowanie tych zdjęć, współczynnik kadrowania powinien odpowiadać rozmiarowi wydruku. Laboratoria często wolą używać standardowych rozmiarów wydruków, co może sprawić, że kadrowanie będzie nieco bardziej restrykcyjne. Unikaj nadmiernego przycinania zdjęć do małych obszarów obrazu, ponieważ może to znacznie zmniejszyć rozdzielczość. Powiększa również wszelkie problemy z obrazem, jeśli przycinasz zbyt dużo. Na przykład, jeśli fotografowany obiekt jest nieco rozmyty, rozmycie zostanie jeszcze bardziej powiększone po zastosowaniu kadrowania.
Zwróć uwagę, że jeśli rozdzielczość obrazu jest zbyt niska, nie będziesz już korzystać z próbkowania w dół. Jeśli chcesz zastosować kadrowanie, najlepiej zacząć od w pełni ostrego obrazu. Jeśli obraz jest bardzo ostry, można go przyciąć do poziomu pikseli bez obawy, że ostateczny obraz może stracić na jakości. Najbardziej podstawową opcją przycinania jest konwersja obrazu poziomego na pionowy i odwrotnie. Ten rodzaj przycinania jest łatwy do wykonania, ponieważ wystarczy chwycić narzędzie do przycinania i przeciągnąć prostokąt w obrazie, który jest przeciwieństwem oryginalnego układu obrazu.
Cel wizjera
W ruchliwych scenach kadrowanie może pomóc ukryć elementy, które w przeciwnym razie rozpraszałyby uwagę widza i przepełniłyby zdjęcie. Przycinanie jest często stosowane w koncepcji minimalizmu, zmniejszając liczbę elementów na zdjęciu, zwiększając w ten sposób wpływ tego, co jest przedstawione. Kadrowanie może również nadać zdjęciu ładne wrażenie głębi, dodając pierwszy plan lub tło do sceny, nadając dwuwymiarowemu obrazowi wrażenie trójwymiarowości. Dzięki temu widzowie mają wrażenie, że mogą niemal fizycznie obejrzeć zdjęcie, a nie tylko zobaczyć je na ekranie lub stronie.
Przycinanie tła to sytuacja, w której przycinanie składa się z elementów tła, które znajdują się za obiektem. Jest to prawdopodobnie najczęstsze zastosowanie kadrowania, ponieważ najłatwiej je dostrzec/utworzyć. Średnie przycięcie ma miejsce, gdy ramka znajduje się w tej samej płaszczyźnie ogniskowej, co obiekt na zdjęciu. Na przykład mężczyzna stojący bezpośrednio w drzwiach lub modelka wypełniająca ramkę zdjęcia ramionami. Elementy kadrowania na średnim poziomie są w centrum uwagi i są najskuteczniejsze, gdy dodają historii do robionych zdjęć.
Pamiętaj, że style i techniki strzelania zmieniają się z czasem. Podstawy dobrej kompozycji i kadrowania pozostaną takie same, ale w miarę rozwoju jako fotograf rozwiniesz swój własny, niepowtarzalny styl i lepiej zrozumiesz, jak używać kadrowania do przekazywania emocji i opowiadania historii za pomocą zdjęć.