Gabinet podologiczny Warszawa: podologia jako dziedzina medycyny i kosmetologii rozwija się w Polsce w sposób szczególnie intensywny od kilkunastu lat. Przedmiotem jej zainteresowania jest diagnostyka oraz pielęgnacja stopy problematycznej o podłożu cukrzycowym, reumadoidalnym czy niedokrwiennym. Ale podologia to również w dużej mierze profilaktyka i pielęgnacja stopy. Dobrze przygotowany do zawodu podolog czy podolożka zdiagnozuje nieprawidłowości czy stany podologiczne, które wymagają ingerencji lekarza specjalisty.
W czym pomoże podolog?
Podolog eliminuje różnego rodzaju schorzenia stóp. Spectrum jego działań jest niezwykle obszerne i zaczyna się od naprawdę poważnych chorób, jaką jest stopa cukrzycowa, którym to terminem nazywa się powikłania polegające na niedostatecznym ukrwieniu stopy, obniżonej wrażliwości na ból i spowolnienia procesu gojenia się ran i owrzodzeń nóg. Podologia zajmuje się też bardziej powszechnymi dolegliwościami jak np. wrastający paznokieć czy skutki grzybicy stóp.
Oprócz leczenia poważnych i trudnych schorzeń, podolog wykonuje również masaże stóp, zmienia opatrunki na stopach, dobiera optymalną ortezę a nawet wykonuje klasyczny pedicure. Ważną częścią działań podologa jest poradnictwo dotyczące właściwej pielęgnacji stóp oraz profilaktyka leczenia różnego rodzaju chorób stóp.
Przedmiotem działania podologa jest:
- pielęgnacja oraz diagnostyka dolnych kończyn
- przeprowadzanie podstawowych zabiegów podologicznych
- leczniczy pedicure
- opieka nad pacjentami dyspanseryjnymi, cierpiącymi na: cukrzycę, niewydolność krążenia, RZS, itp.
- usuwanie zmian hyperkeratotycznych, takich jak: odciski, modzele, nagniotki
- pielęgnacja pękających piet
- rekonstrukcja paznokcia po leczeniu czy urazie mechanicznym
- korekta wrastających paznokci
- indywidualne opracowanie programów pielęgnacyjnych dla stóp
- dobór materiałów odciążeniowych, np. ortez
Kiedy trzeba udać się do podologa?
Gabinet podologiczny Warszawa to miejsce, do którego trzeba się udać zawsze wtedy, gdy potrzebujemy interwencji podologa. Z pewnością powinien to być cel wizyty osób, które odczuwają dyskomfort z powodu pękających i suchych pięt, będących powszechną dolegliwością większości z nas. Widać to szczególnie latem, gdy zmieniamy obuwie na lżejsze. Pękające i suche pięty nie są jedynie estetyczną cechą stóp. Skóra pokrywająca pięty jest grubsza niż pozostała, tym samym jest bardziej narażona na rogowacenie oraz wysuszanie. W konsekwencji pęka co z kolei może prowadzić do bolesności i dyskomfortu noszenia pełnego obuwia.

Gabinet podologiczny Warszawa
Interwencja podologa staje się niezbędna zawsze wtedy, gdy na stopach pojawiają się brodawki, żółto-zielonkawe zmiany na skórze wywołane przenikaniem do organizmu wirusa HPV. Tego rodzaju zmiany należy jak najszybciej skonsultować albo z podologiem albo dermatologiem, mogą one bowiem zainfekować pozostałą powierzchnię skóry pacjenta.
Chyba najpowszechniejszą dolegliwością, z jaką pacjenci udają się do podologa są odciski, czyli zrogowaciałe miejsca występujące na podeszwie stóp czy palcach stopy. Powstają one głównie za sprawą noszenia nieodpowiedniego obuwia, za małego, za dużego, wąskiego czy zbyt szerokiego. Pozostawienie odcisku bez reakcji może powodować każdorazowo po włożeniu obuwia ból, ale przerodzić się też w trwałe i bolesne zgrubienia na skórze. W trakcie chodzenia, gdy stopę pokrywają odciski, mimowolnie ustawiamy ją tak, by ucisk buta nie sprawiał nam bólu. A to znaczy, że nawet przez długi czas stawiamy kroki w sposób nienaturalny, niezgodnie z ergonomią ciała. Może to wpłynąć na wiele cech naszego układu ruchu a u osób z problemami z kręgosłupem, biodrami, stawami może wywołać pogłębienie dolegliwości.
Gabinet podologoczny Warszawa, czyli jak wygląda wizyta u podologa?
Pacjent po raz pierwszy składający wizytę w gabinecie podologicznym Warszawa zostaje poproszony o zbiór informacji na temat jego trybu życia oraz przebytych w życiu kontuzji. Informacje te posłużą podologowi do postawienia właściwej diagnozy.
Kolejnym punktem wizyty jest zwykle badanie za pomocą podobaroskopu. Pacjent, po zdjęciu obuwia, staje na specjalnej, mobilnej macie połączonej oprogramowaniem z komputerem, do którego wysyła obraz stóp. Obraz pokazuje punkty rozmieszczenia ciężaru ciała obciążające każdą ze stóp i pokazuje środek ciężkości w postawie stojącej pacjenta.
Następnie oprogramowanie urządzenia pokazuje wzór chodu pacjenta, sposób stawiania nóg, rozstaw stóp w trakcie stawianych kroków. Na koniec tej części badania podolog przechodzi do badania manualnego, w trakcie którego weryfikuje ruchomość stawów pacjenta oraz ustawienie miednicy. Badanie ma wykazać m.in. obecność ewentualnych zaburzeń układu mięśniowego. W ramach diagnozy, podolog na tym etapie wizyty, jest już w stanie określić czy pacjent powinien nosić specjalne wkładki do butów, weryfikujące jego ruch.
Podolog to specjalista, który ma nam pomóc w codziennych dolegliwościach wprowadzających dyskomfort do naszego życia. Pełni szczególną rolę w diagnozowaniu dzieci, których rozwijający się organizm bardzo często wymaga niewielkiej korekty.
Satin podolog Warszawa |
Podleśna 7 |
01-673 Warszawa |
228334787 |
www.satin.pl |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |