Usługi · 20 lipca 2021

Ile kosztuje agencja ochrony

Drobne kradzieże, napady czy niszczenie mienia mają miejsce bardzo często zarówno w mniejszych, jak i większych miejscowościach. Ostatnimi czasy przedsiębiorcy, a także osoby fizyczne chętnie korzystają z pomocy agencji ochrony mienia. Niektórzy decydują się jedynie na monitoring, inni na całodobowy dozór mienia. Ile kosztuje agencja ochrony i od czego zależy cena? Odpowiadamy.

Monitoring w domu i w firmie

Wiele osób bardzo chętnie korzysta z systemów alarmowych. Specjaliści montują je zarówno w siedzibach firm, jak i w domach prywatnych. Działają one dzięki czujnikom, które uruchamiają się, gdy ktoś obcy kręci się w pobliżu domu. System alarmowy to najtańsza forma ochrony mienia. Musimy przede wszystkim nauczyć się z nim współpracować i pamiętać o tym, aby ustawić go, gdy opuszczamy pomieszczenie. Często systemy alarmowe łączymy z pomocą profesjonalistów. Gdy tylko czujka uruchomi się, pracownicy firmy ochroniarskiej mogą wejść do naszego domu czy firmy i obezwładnić włamywacza do czasu przyjazdu policji. Ochrona i monitoring oraz systemy alarmowe kosztują około 150 zł miesięcznie. W cenę jest wliczona oczywiście pomoc firmy ochroniarskiej, gdy zajdzie taka konieczność. Niemniej jednak nieuzasadnione wezwanie ochrony wiąże się z karami umownymi. O nieuzasadnionym wezwaniu mówimy, gdy zapomnimy wyłączyć alarm wchodząc do pomieszczenia. Jeżeli jednak zależy nam wyłącznie na wynajmie urządzenia do monitorowania, to zapłacimy za nie jedynie 30-50 zł miesięcznie. Ceny te są niezależne od tego, czy usługę wykupuje osoba fizyczna, czy też firma. Do powyższych kwot musimy również doliczyć podatek VAT w wysokości 23%.

Ochroniarz przez całą dobę

Ile kosztuje agencja ochronyWłaściciele prywatnych domów, w kontekście ich ochrony, poprzestają zazwyczaj na systemach alarmowych. Nieco inaczej jest w przypadku firm, które decydują się wynająć ochroniarza na minimum 8 godzin, a często i całą dobę. Jego zadaniem jest nadzorowanie budynku i jego okolicy. Ochroniarz sprawdza, kto wchodzi do budynku i czy wokół niego nie kręcą się osoby podejrzane. Przedsiębiorstwa mogą oczywiście zatrudnić ochronę we własnym zakresie, jednak najczęściej korzystają z pomocy profesjonalnych biur ochrony. Ile kosztuje ochroniarz z profesjonalnej agencji ochrony? Otóż jego praca rozliczana jest w formie godzinowej. Firma pobiera zwykle opłatę w wysokości 35-60 zł za godzinę pracy. Czasami za ochronę w nocy musimy zapłacić nawet 10-20% więcej, niż wynosi stawka podstawowa. Nieco inaczej wyglądają stawki, gdy mówimy o współpracy z ochroniarzem, który posiada zezwolenie na broń. W takim przypadku firmy muszą zapłacić nawet 50-100 zł za godzinę pracy. Co ciekawe, na ochronę fizyczną mienia mogą się również zdecydować osoby prywatne. Zdarza się to w szczególności w sezonie letnim, gdy masowo wyjeżdżamy na wakacje. Pozostawienie pustego domu stanowi idealną wręcz pożywkę dla złodziei. Za pomoc ochroniarza zapłacimy mniej więcej tyle, co przedsiębiorcy. Dla ochroniarza nie ma bowiem większego znaczenia, jaki obiekt ochrania.

Ochrona imprez i wydarzeń

Profesjonalne agencje ochrony proponują również pomoc w zakresie ochrony imprez masowych oraz różnego typu wydarzeń, na przykład pokazów mody. Ochrona eventu z pewnością będzie droższa, niż nadzorowanie mienia. Ochroniarz odpowiedzialny jest bowiem nie za przedmioty (choć oczywiście też), ale przede wszystkim za zdrowie i życie ludzi. Co więcej, ochroniarz imprez masowych powinien przejść specjalne szkolenie, które nauczy go radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Godzina pracy ochroniarza to koszt około 100-150 zł netto. Tymczasem ochroniarz, który posiada pozwolenie na broń, będzie nas kosztował około 150-200 zł netto za godzinę. Podobne ceny dotyczą ochrony wydarzeń, na przykład pokazu mody czy ochrony planu filmowego.

Ochrona osobista

Osoby, które czują się w danym czasie szczególnie zagrożone, decydują się wynająć osobistego ochroniarza. Współpraca z nim nie jest tania – osobista ochrona musi bowiem posiadać wszelkie przeszkolenia, najczęściej również pozwolenie na posiadanie broni. Godzina pracy osobistego ochroniarza kosztuje około 100-200 zł netto. Jeśli dodatkowo ochroniarz ma na przykład przewozić nas z miejsca na miejsce (czyli de facto świadczyć usługi transportowe), to cena rośnie.

Od czego zależy cena?

Powyższe widełki cenowe są dosyć szerokie, dlatego pojawia się pytanie, od czego właściwie zależy cena współpracy z agencją ochrony? Przede wszystkim od województwa, w którym działa dana firma. Najdrożej jest w województwie mazowieckim oraz małopolskim i wielkopolskim. Najmniej zaś zapłacimy w województwie kujawsko-pomorskim oraz warmińsko-mazurskim. Dużą rolę odgrywa również wielkość agencji, z którą nawiązujemy współpracę. Jeśli postawimy na dużą korporację, to z pewnością zapłacimy więcej. Niższe ceny oferują zaś małe, lokalne agencje. Tam jednak możemy napotkać problem, na przykład dotyczący wynajęcia ochroniarza z pozwoleniem na broń. Zwróćmy uwagę, że im więcej agencji działa na danym obszarze, tym niższe proponują ceny.