Witamina A jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej suplementowanych witamin na rynku. Od lat farmaceuci i lekarze podkreślają, jak ważna jest dla naszego zdrowia i ile korzyści niesie jej prawidłowy poziom w organizmie. Czym tak naprawdę jest witamina A oraz jak łatwo i niedrogo zapewnić sobie jej odpowiednią ilość? Ile kosztuje witamina A?
Naturalna witamina A – gdzie ją znaleźć?
Witamina A należy do substancji, którą bardzo łatwo jesteśmy w stanie dostarczyć do organizmu wraz z pożywieniem. Występuje ona zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego jaki i w warzywach i owocach, ale w różnej formie. Mięso oraz jego pochodne zawierają witaminę A w postaci retinolu, który jest najlepiej przyswajalną formą witaminy dla naszego organizmu. Najwięcej znajdziemy go w wątróbce, tłustych rybach, maśle i jajkach. Natomiast produkty roślinne zawierają w sobie inną formę witaminy A jaką jest beta karoten. Aby dostarczyć go jak najwięcej, warto spożywać takie warzywa i owoce jak marchew, jarmuż, bataty, dynia czy morele. Istotną kwestią jest to, że naturalna witamina A jest substancją rozpuszczalną w tłuszczach i jeżeli decydujemy się na dostarczanie jej w postaci produktów roślinnych, to warto uzupełnić je o odrobinę oliwy lub masła dla lepszego wchłaniania.
Retinol i beta karoten – czy warto suplementować?
Choć zarówno retinol, jak i beta karoten możemy spotkać w wielu produktach spożywczych to często nie przykładamy wystarczającej uwagi do zdrowej i zbilansowanej diety. Zamiast świeżych warzyw i owoców oraz mięsa wybieramy przetworzone produkty, których wartość odżywcza dla naszego organizmu jest znikoma. Jeśli nasz tryb życia wygląda podobnie to oprócz próby wprowadzania zdrowych nawyków, warto również zrobić badania i zastanowić się nad ewentualną suplementacją w przypadku niedoborów witaminy A. Dzięki temu ustrzeżemy się przed przykrymi skutkami jej niewystarczającej ilości w organizmie i szybciej przywrócimy jej prawidłowy poziom. Szukając preparatów z witaminą A trafimy przede wszystkim na preparaty zawierające retinol, czyli jej najlepiej przyswajalną formę pochodzenia zwierzęcego. Retinol najczęściej występuje w postaci kapsułek lub kropli do spożywania, jak również w postaci kremów i maści na skórę.
Aby zlikwidować nasze niedobory witaminy A, należy zdecydować się na doustne preparaty. Natomiast produkty do stosowania na skórę trzeba traktować jako dodatek, który łagodzi nieprzyjemne skutki braku retinolu w organizmie, takie jak nadmierne rogowacenie naskórka czy suchość skóry. Często suplementy z witaminą A zawierają również witaminę E lub cały zestaw witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K). Musimy więc przemyśleć czy zależy nam na uzupełnieniu wyłącznie braku retinolu, czy też jednak potrzebujemy odpowiedniej dawki wszystkich czterech witamin.
Beta karoteny to substancje pochodzenia roślinnego, które najlepiej przyjmować w formie zdrowej, zbilansowanej diety. Jeśli jednak odczuwamy potrzebę dostarczenia ich również w formie suplementów to na rynku farmaceutycznym mamy bardzo wiele preparatów do wyboru. Zazwyczaj występują one w formie miękkich kapsułek, a sam karoten znajduje się w nich w towarzystwie oleju, który ma za zadanie poprawić jego przyswajalność. Oprócz typowych medykamentów, beta karoten znajdziemy również w specjalistycznych suplementach przeznaczonych do opalania oraz w różnego rodzaju mgiełkach do stosowania na skórę. Wynika to z faktu, iż naturalna witamina A w postaci beta karotenu poprawia koloryt skóry, wpływa korzystnie na jej wygląd i działa jak naturalna ochrona przeciwsłoneczna.
Suplementacja witaminą A – ile to kosztuje?
Rynek farmaceutyczny w Polsce jest bardzo bogaty w zakresie dostępności leków i suplementów. Szukając preparatów z witaminą A, mamy ogromny wybór produktów w bardzo szerokim zakresie cenowym. Zarówno retinol jak i beta karoten możemy znaleźć w aptece w bardzo niskiej cenie. Apteki internetowe oferują całkiem sporo suplementów, których cena nie przekracza czterech złotych. Są jednak także preparaty, które kosztują powyżej stu złotych. Czym się różnią? Przede wszystkim wyróżnikiem jest marka, pod jaką kupujemy preparat. Firmy typowo farmaceutyczne, które specjalizują się w produkcji leków, oferują proste preparaty witaminowe zazwyczaj bardzo tanio. Natomiast większe koncerny, które poświęcają się produkcji specjalistycznych i nowoczesnych suplementów mają zdecydowanie wyższe ceny.
Kolejnym aspektem wpływającym na cenę produktu jest ilość tabletek w opakowaniu. Możemy kupić niedrogi preparat, który wystarczy nam na miesięczną kurację lub zdecydować się na nieco droższą wersję, która zostanie z nami na dłużej. Warto też zwrócić uwagę na skład suplementu. Czasami tanie preparaty mają bardzo znikomy procent substancji czynnej w składzie i choć kupimy teoretycznie duże opakowanie, to tak naprawdę będziemy dostarczać bardzo mało witaminy A. Jeśli natomiast będzie trzeba przyjmować kilka tabletek dziennie, to tym bardziej będzie to nieekonomiczne.
Najlepiej jest więc zajrzeć do aptek internetowych, gdzie – w odróżnieniu od tradycyjnej apteki – mamy wszystkie dostępne preparaty przed sobą. Dzięki temu możemy na spokojnie zapoznać się ze składami wybranych suplementów, sprawdzić dawkowanie oraz porównać kilka specyfików między sobą. Pozwoli nam to na wybór tej witaminy A, która nie tylko dopasuje się do naszego zapotrzebowania, ale też da możliwość zakupu w odpowiedniej dla nas cenie.