Uroda / Zdrowie · 9 lipca 2021

Implanty zębowe – rodzaje

Implanty zębowe – rodzaje: piękny, biały, a przede wszystkim zdrowy uśmiech jest marzeniem każdego człowieka. Coraz większa część populacji zwraca uwagę na stan uzębienia i wygląd jamy ustnej, dlatego wizyty u dentysty czy ortodonty cieszą się coraz większą popularnością. Codzienna higiena jamy ustnej oraz dokładne mycie i nitkowanie zębów są głównymi czynnikami, które pozwalają utrzymać uzębienie w dobrej formie, a dodatkowo zapobiegają rozwojowi próchnicy i innym chorobom dziąseł.

Niemniej jednak, na skutek zaniedbania, urazów lub ogólnoustrojowych dolegliwości niekiedy dochodzi do konieczności ekstrakcji zęba lub jego samoistnego wypadnięcia. W takim wypadku pacjenci mają szansę skorzystać z innowacyjnych technik uzupełniania pustych zębodołów, dzięki intensywnemu rozwojowi implantologii. Innowacyjne implanty zębowe pozwalają na wstawienie sztucznych, brakujących zębów, dzięki czemu pacjent odzyskuje komfort uśmiechu oraz spożywania pokarmów. Jakie rodzaje implantów są dostępne na rynku? Czy istnieją przeciwwskazania do ich instalacji?

Co to jest implant?

Implantologia i protetyka dentystyczna są intensywnie rozwijającymi się gałęziami stomatologii. Protetyka zębów jest nauką, której zadaniem jest odtwarzanie utraconych zębów oraz budowaniem właściwego zgryzu i wyglądu kości zęba. Dodatkowo, nowoczesne rozwiązania i metody nauki umożliwiają poprawę kształtu, rozmiaru oraz koloru zębów stałych.

Jednym ze sposobów uzupełnienia braku uzębienia jest wszczepienie implantu. To specjalnie wykonany sztuczny korzeń zęba, którego celem jest zastąpienie wcześniej utraconego lub usuniętego korzenia naturalnego. Najczęściej wykonywany jest z tytanu, ze względu na trwałość surowca i łatwą adaptację w błonie śluzowej dziąsła. Implant zębowy pozwala na łatwe i solidne zamocowanie nowej korony zębowej, której celem jest uzupełnienie braku naturalnego zęba. Implant instalowany jest w kości wyrostka zębowego poprzez jego wkręcenie w dany obszar. Niewątpliwą zaletą tej metody jest fakt, ze  wstawienie sztucznej korony zębowej mocowane jest w sposób trwały, a jej kolor i faktura dobierana jest do innych zębów obecnych w jamie ustnej.

Rodzaje implantów zębowych

Ze względu na intensywny rozwój protetyki i implantologii co chwila pojawiają się innowacyjne metody, które rewolucjonizują sposób uzupełniania braku uzębienia naturalnego. Obecnie, rodzaje implantów zębowych można podzielić na dwie grupy: ze względu na rodzaj surowca użytego do produkcji oraz rodzaj instalacji w kości wyrostka zębowego.

Rodzaj implantów zębowych – mocowanie implantu

Ze względu na głębokość mocowania implantu wyróżnia się:

 • implanty śródkostne – mocowane są w obszarze, który obejmuje kość budującą szczękę lub żuchwę. Proces uzupełnienia braku uzębienia tą metodą przebiega dwuetapowo. Pierwszym krokiem jest wszczepienie implantu i zaszycie okalających go tkanek, a po upływie sześciu miesięcy dochodzi do odsłonięcia jego końcówki, co umożliwia ulokowanie na niej korony sztucznego zęba.
 • implanty podkostnowe – to metoda, która pozwala na płytkie mocowanie implantu. Najczęściej są instalowane bezpośrednio pod dziąsłem, a ich długość dotyka jedynie wierzchniej warstwy kości.

Rodzaj implantów zębowych – rodzaj surowca wykorzystanego do produkcji

Ze względu na rodzaj komponentu użytego do wykonania implantu wyróżnia się:

 • Implanty zębowe - rodzaje

  Implanty zębowe – rodzaje

  implanty tytanowe – wykonane są z wysokiej jakości tytanu, który jest odporny na zniszczenia i korozję. Dodatkowo, nie prowadzi do reakcji uczuleniowych, a także rozwoju stanów zapalnych w miejscu jego instalacji. Tytanowe wszczepy bardzo dobrze integrują się z organizmem ludzkim, dzięki czemu stanowią solidne wsparcie dla korony, mostu oraz protezy,

 • implanty cyrkonowe – inaczej nazywane są ceramicznymi. Ich zaletą jest kolor zbliżony do naturalnej tkanki, która okala zęby, przez co są praktycznie niewidoczne. Dodatkowo, charakteryzują się zgodnością biologiczną z tkanką ludzką, a także odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Ich obojętna dla ludzi formuła pozwala na uniknięcie reakcji alergicznych oraz rozwoju zapalenia.

Przeciwwskazania do wszczepienia implantu zębowego

Implanty zębowe są doskonałym rozwiązaniem, który pozwala odzyskać komfort uśmiechu i przywrócić prawidłowe przeżuwanie pokarmów. Mimo, że to metoda bezpieczna i nie posiadająca skutków ubocznych, istnieje kilka sytuacji i chorób, które uniemożliwiają na taki sposób odnowienia stanu uzębienia. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu wszczepienia implantu jest:

 • ciąża,
 • zbyt młody wiek, ze względu na nieustabilizowaną fazę wzrostu kości,
 • osteoporoza w przewlekłej fazie rozwoju,
 • choroby, które prowadzą do dysfunkcji krzepnięcia krwi,
 • nieleczona cukrzyca,
 • padaczka,
 • choroby nowotworowe,
 • AIDS,
 • uzależnienia narkotykowe oraz alkoholowe,
 • próchnica, kamień nazębny, stany zapalne i inne choroby dziąseł,
 • bruksizm,
 • przyjmowanie niektórych leków.

Wszczepienie implantu zębowego jest sporym wydatkiem, niemniej jednak zły stan uzębienia prowadzi do dyskomfortu psychicznego i fizycznego pacjentów. Dzięki innowacyjnym metodom dzisiejszej protetyki, każdy, kto boryka się z brakiem uzębienia ma szansę na zyskanie nowego, pięknego uśmiechu.