Wnętrza · 20 lipca 2021

Jak naprawić mechanizm rolety

Rolety to obecnie niemal obowiązkowe, tanie i bardzo praktyczne rozwiązanie stosowane w wielu domach. Odpowiednio dobrane rolety chronią naszą prywatność w nocy, a także zapewniają ochronę przed słońcem w dzień  Aby zainstalować rolety na okna powinniśmy najpierw zmierzyć wymiary okien których zabezpieczeniem jesteśmy zainteresowani. Najczęściej rolety mają w standardzie określone rozmiary które są do dyspozycji na półkach sklepowych. Wybierając roletę lepiej wybrać trochę szersza wersję w celu okrycia całej powierzchni okna. Jak naprawić mechanizm rolety?

Poza wymiarami okna powinniśmy również ustalić jakiego rodzaju roletę chcieli byśmy we własnym mieszkaniu. Rolety dzielą się na jednolite, z materiału przepuszczającego światło i pół przezroczyste. Wybór naturalnie zależy od naszych upodobań a także ułożenia budynku względem słońca. Jeżeli pomieszczenie jest wystawione na wschód, lub zachód to lepiej zaopatrzyć się w rolety jednolite z możliwie grubego materiału odpornego na promienie słoneczne. Jeżeli pomieszczenia nie są narażone na duża ilość światła słonecznego, to gustowniejszym i bardziej eleganckim rozwiązaniem będą rolety półprzezroczyste.

Roleta na okna składają się z mechanizmu pozwalającego na chowanie jej jak i rozwijanie, uchwytów niezbędnych do zamontowania jej na oknie, oraz ewentualnych prowadnic. Montaż rolety jest bardzo prostu więc praktycznie każdy może samodzielnie bez używania specjalnych narzędzi zamontować roletę na swoim oknie. Rolety dzień i noc to rozwiązanie idealne niemal dla każdego niezależnie od tego czy mieszka w bloku czy w domku jednorodzinnym. Zakupić takie rolety można najczęściej w sklepach ogólnobudowlanych gdzie wybór ich jest ogromny. Cennik rolet dzień i noc można znaleźć na stronach marketów ale nie tylko, ponieważ na portalach aukcyjnych możemy bardzo często natrafić na kuszące oferty.

Jeżeli nie możemy natrafić na odpowiadające nam rolety to warto skłonić się ku zamówieniu rolet na wymiar które mimo że będą trochę droższe to na pewno będą pasowały na dedykowane do nich okna. Warto jest zauważyć że zamawianie rolet na wymiar ma swoje niewątpliwe zalety doborze materiału, jego grubości a także wszystkich mechanizmów. W przypadku takiej opcji na pewno nie zawiedziemy się przy otrzymaniu końcowego produktu.

Awaria rolety – jak sobie radzić?

W przypadku wystąpienia awarii rolety na początku musimy określić jak do niej doszło. Awarie zdarzają się i nie unikniemy tego faktu jednak możemy w bardzo prosty sposób niwelować je. Najczęstszą awaria jaka występuje jest zacięcie się mechanizmu zwijania rolety, nie musi ona stanowić dla użytkownika powodu do obaw, gdyż jest to zazwyczaj tylko nie równe ułożenie się materiału wewnątrz rolki. Aby zniwelować taką awarię należy po prostu rozwinąć i powoli naprowadzając materiał na właściwe tory zwinąć rolkę. Aby uniknąć takich nie znaczących jednak bardzo irytujących sytuacji należy zakupić rolety z systemem prowadnic, które w dużej mierze zredukują występowanie takich awarii.

Inne rodzaje rolet

Jeżeli nie uważamy żeby rolety pasowały do pomieszczenia to warto jest zainwestować w rolety zewnętrzne. Takiego typu rolety nawet lepiej niż klasyczne spełniają swoje zadanie. Wadą rolet zewnętrznych jest fakt że są one najczęściej projektowane w specjalnie wyrafinowany sposób i mogą nie wyglądać dobrze w przypadku odsłoniętych fragmentów pomieszczenia. Rozwiązanie o którym mowa jest raczej stosowane w przypadku pomieszczeń znajdujących się na parterze, do których jest w miarę łatwy dostęp ze strony osób niepożądanych. Cena rolet zewnętrznych odbiega zazwyczaj od tej występującej w przypadku rolet wewnętrznych. Jeżeli myślimy jednak o zabezpieczeniu naszego okna to warto jest dokonać takiej inwestycji dzięki czemu unikniemy ewentualnego włamania.

Niektóre rodzaje rolet zewnętrznych stosowane są na prywatnych posesjach, jednak nie jest to standardowe rozwiązanie chroniące nas przed oczami innych ludzi. Takie rolety mają zastosowanie najczęściej w przypadku osłaniania pomieszczenia od nadmiaru światła słonecznego. Zamówienie takich rolet prawie na pewno będzie musiało być realizowane z podanymi wcześniej wymiarami i z reguły na wcześniejsze zamówienie.

O czym pamiętać kupując rolety

Podstawowymi kwestiami o których należy pamiętać kupując rolety jest fakt że jest to raczej produkt jednorazowy dopasowany do danych okien. Kupując rolety należy dobierać je pod konkretne pomieszczenie dzięki czemu będą one stanowiły jednorodną całość. Wybór rolety należy również warunkować ułożeniem pomieszczenia w którym je montujemy. Pomieszczenia ułożone po wschodniej, lub zachodniej stronie, oraz takie wystawione na okna innych budynków wymagają pełnych rolet. Jeżeli chcemy aby pomieszczenie w którym znajdują się rolety miało mimo wszystko dostęp do światła mimo że zostaną one zasłonięte, to warto jest brać pod uwagę również rolety rzymskie. Ten rodzaj rolet można nazwać roletami mieszanymi, ponieważ złożone są one z pasów na przemian nie przezroczystych jak i przezroczystych. Jeżeli myślimy o zabezpieczeniu tylko przed słońcem śmiało wybierajmy rolety wewnętrzne, w przeciwnym wypadku bierzmy pod uwagę również zewnętrzne.