Jak pożegnać się z ukochanym psem? Niestety śmierci psów nie unikniemy. Prędzej czy później nastąpi strata na taką skalę i każdy z nas powinien być tego świadomy. Jego odejście było niezwykle trudną sytuacją, ale to nie zmienia faktu, że z przyjaciółmi powinniśmy pożegnać się z godnością. Dlaczego nasza obecność jest tak ważna w obliczu późniejszych lat życia psa? Jak skutecznie poradzić sobie ze śmiercią psa?
Czy wizyta u psychologa po śmierci zwierzęcia to dobry pomysł? Co dzieje się ze zwłokami psa? Aby poznać odpowiedzi na te pytania zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
Dlaczego nasza obecność jest tak ważna w obliczu późniejszych lat życia psa?
Najważniejszą rzeczą jest uświadomienie sobie, że bez względu na to, jak bardzo się staramy, nasi przyjaciele umrą. Tylko wtedy możemy przyzwyczaić się do utraty zwierzęcia. Decydując się na zakup nowego czworonoga nie możemy zapomnieć, że nie będzie on z nami do końca życia – psy, jak wiadomo, żyją znacznie krócej. Po wielu latach przyjaźni rozstanie jest nieuniknione. Może dlatego więź ze zwierzętami jest tak wyjątkowa. W zależności od wybranej przez nas rasy psy w zdecydowanej większości mogą żyć kilka lat.
Potraktujmy ten czas jako dobrze nam dany czas. W miarę starzenia się zwierząt śmierć jest nieunikniona i powinniśmy być na nią przygotowani. Pod koniec życia zwierzęta najbardziej potrzebują swoich właścicieli. Naszym obowiązkiem jest mieć go na oku do ostatniej chwili. Warto wspomnieć, że śmierć psa jest niezwykle trudnym przeżyciem bez względu na okoliczności. Czasami możemy być przygotowani, ale często najbardziej boli to, co nieoczekiwane i nieprzyjemne.
Jak skutecznie poradzić sobie ze śmiercią psa?

Jak pożegnać się z ukochanym psem?
Wielu zastanawia się, jak poradzić sobie ze smutną śmiercią psa w nadchodzących dniach. Okres po imprezie, nawet kilkutygodniowy, jest zawsze najtrudniejszy. W tym przypadku działają prawie te same mechanizmy, co w przypadku utraty ukochanej osoby. Żałoba po pupilu jest zjawiskiem całkowicie normalnym i czasami jest niezbędna do normalnego funkcjonowania. Nie możemy bać się tęsknoty, smutku i płaczu. Możemy złagodzić nasz ból, pamiętając szczęśliwe chwile i pamiętając je tak długo, jak to możliwe. Kilka dni po śmierci psa warto spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi.
Żałoba jest zdecydowanie łatwiejsza do zniesienia w towarzystwie kogoś, komu ufasz. Czasami dobrze jest porozmawiać o stracie. Podzielmy się zdjęciami i szczęśliwymi historiami z życia psiego przyjaciela. Uwalniamy w ten sposób wiele emocji, a jednocześnie łatwiej jest pogodzić się ze stratą. „Czas leczy rany” – wszyscy znamy to powiedzenie. Zawiera dużo prawdy. Możemy spodziewać się, że już za kilka miesięcy będziemy gotowi na nowego pupila – i jest to zupełnie naturalne. Pamiętaj jednak, że decyzję o ponownym użyciu czworonogów możemy podjąć dopiero wtedy, gdy naprawdę będziemy na to gotowi. Nowy pies nie zastępuje pierwszego – nie szukajmy podobieństw, bo każdy zwierzak jest wyjątkowy, ma swoje cechy.
Czy wizyta u psychologa po śmierci zwierzęcia to dobry pomysł?
Starzenie się i śmierć u psów są często bardzo traumatycznymi doświadczeniami. Nic dziwnego, że właściciele często nie są w stanie sobie z tym poradzić. Jeśli taka strata nas dotknie lub jeśli widzimy, że bliskie nam osoby nie do końca radzą sobie ze śmiercią naszego psiego przyjaciela, to konsultacja z psychologiem może okazać się skuteczna. To niemal gwarancja profesjonalnej pomocy nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Nie powinniśmy wstydzić się naszych problemów. Przywiązanie do zwierząt jest bardzo duże, a rozstanie może wywołać skrajne emocje, co jest całkowicie naturalne. Przygotujmy się mentalnie na stratę, kiedy ona nastąpi – i znajdźmy więź z bliskimi. W wielu przypadkach pomoc psychologa jest pomocna i konieczna.
Co dzieje się ze zwłokami psa?
Jakiś czas temu powszechną i nieludzką praktyką było chowanie psów na podwórkach, w lasach, na polach czy w trawie. Jest to nie tylko niezgodne z prawem, ale także oznaką braku szacunku dla zwierząt. Recykling to mądrzejszy wybór. Jednak coraz więcej osób decyduje się na krematoria – gdzie ciało zwierzęcia jest spalane w wysokich temperaturach, a my otrzymujemy przecież urnę. To zależy od tego, co z nimi później zrobimy. Często odwiedzamy dedykowane cmentarze dla zwierząt. Wystarczy skontaktować się z kierownictwem obiektu. Za opłatą możemy zakopać urnę w dowolnym miejscu w okolicy. Dzięki temu pies może być dostępny w dowolnym momencie. Dla wielu to niemal priorytet.