Hobby · 6 października 2022

Jak rozpocząć żeglowanie?

Jak rozpocząć żeglowanie? Co musisz zrobić, aby rozpocząć żeglowanie i spełnianie swoich marzeń? Nauczyć się umiejętnie sterować łodzią, poczuć wiatr, regulować żagle w każdych warunkach, od ciszy po sztorm, rejs, regaty żeglarskie czy przeprawy oceaniczne? Ośrodek szkoleniowy pomoże Ci poczuć się komfortowo w świecie żeglarstwa, stając się przewodnikiem w tym trudnym zadaniu.

Podczas kursu odkryjesz drogę do fascynującego świata żeglarstwa, przekonasz się, jak bardzo jest różnorodny i że zawsze znajdzie się miejsce dla każdego, kto jest zakochany w morzu. Ale co najważniejsze, będziesz w stanie zrozumieć, jak blisko jest wolność, jaką daje żagiel.

Jakie doświadczenie jest potrzebne?

Program kursu jest opracowany specjalnie dla początkujących żeglarzy stawiających pierwsze kroki w ekscytującym świecie żeglarstwa. Aby rozpocząć szkolenie, nie musisz nic wiedzieć. Absolutnie nie trzeba wiedzieć, jak jest ustawiony jacht żaglowy, jak nazywa się kurs względem wiatru i jak robić węzły. Szkolenie ma na celu nauczenie się wszystkiego podczas tego procesu, jest o wiele bardziej efektywne i łatwiejsze niż czytanie mnóstwa niejasnych terminów i próba wymyślenia teoretycznie, co zrobić z żaglami. Żeglarstwo jest wspaniałe, ponieważ można się go nauczyć w każdym wieku, nie ma różnicy między kobietami i mężczyznami i jest bardziej dostępne niż myślisz. Kurs na pewno da Ci nieoceniony zasób wiedzy i pewności siebie na wodzie.

Jak rozpocząć żeglowanie?

Jestem żeglarzem! Brzmi dumnie, prawda? Tak zaczniesz nazywać siebie po nauce żeglarstwa i jachtingu. Oczywiście na początku szkolenia odbywają się pod okiem doświadczonych instruktorów, którzy przekazują swoją wiedzę. Następnie po zdaniu egzaminów będziesz mógł samodzielnie zarządzać jachtem żaglowym lub zająć miejsce wśród wykwalifikowanej załogi jachtowej.

Jak rozpocząć żeglowanie?

Jak rozpocząć żeglowanie?

Żeglowanie jest niesamowite. Pewnego dnia też tak pomyślisz, kiedy po przybyciu do klubu jachtowego udasz się na molo, wejdziesz na pokład jachtu, podniesiesz żagle i wyjdziesz na wodę. Iluminacja przychodzi niespodziewanie, w momencie, gdy w pełni osiągasz harmonię i czujesz się pewnie, żagle pełne, woda szumi za burtą, miasto i gwar daleko za rufą. Żagle nie potrzebują paliwa. To naprawdę cud.

Jeśli pociągają Cię regaty żeglarskie i wyobrażasz sobie siebie na pokładzie jachtu sportowego w pogoni za pierwszym pucharem, możesz również przyjść do ośrodka szkoleniowego. Tam pracują eksperci żeglarstwa, którzy uczą wygrywania bitew żeglarskich od klubów po regaty sportowe i międzynarodowe. Nie martw się o wiek. Wiele tysięcy osób w naszym kraju postawiło już swój pierwszy krok w żeglarstwie. A wiek, status społeczny, wreszcie płeć nie ma tu znaczenia. Liczy się tylko chęć żeglowania. Żeglarstwo jest dostępne dla każdego, łatwe do nauczenia, ale jednocześnie uważane jest za aktywność prawdziwie intelektualną. Aktywność, która wciąga na całe życie – życie w stylu jachtingu.

Jak zostać żeglarzem?

Co trzeba zrobić, aby zostać żeglarzem i ćwiczyć żeglarstwo? Najważniejsze, żeby zacząć! Ale trzeba to robić świadomie, z całą odpowiedzialnością podchodząc do zagadnień nauczania żeglarstwa. Tak więc, aby zostać żeglarzem, potrzebna będzie znajomość budowy jachtu, terminologii, zasad unikania kolizji, meteorologii, nawigacji i innych rzeczy. To wszystko dostępne jest na kursie żeglarza jachtowego po ukończeniu, którego otrzymasz patent żeglarski który uprawnia Cię do wynajęcia jachtu. Podczas szkolenia uczysz się teorii i praktyki, dowiesz się jak manewrować jachtem zarówno w porcie jak i w akwenie, pod żaglami i na silniku. Nauczysz się wiązania węzłów i podstaw naprawy sprzętu. Kolejny krok w żeglarstwie to zdobycie patentu sternika morskiego a następnie kapitana jachtowego.

Polecamy dla żeglarzy:

Dlaczego warto uczyć się żeglarstwa?

Teraz zastanów się i zdecyduj o swoich celach, dlaczego dokładnie potrzebujesz nauki żeglarstwa:

   • Potrzebuję licencji jachtowej, aby podróżować na jachcie dookoła świata.
   • Potrzebuję licencji żeglarskiej, żeby pływać jachtem w regatach tu i teraz.
   • Potrzebuję tylko licencji żeglarskiej, bo od dzieciństwa marzyłem o zostaniu kapitanem.
   • Potrzebuję licencji jachtowej, aby udowodnić, że jestem prawdziwym wilkiem morskim.
   • Do profesjonalnego żeglowania potrzebuję licencji jachtowej.
   • Nie potrzebuję patentu żeglarskiego, ale chcę być w zespole żeglarzy o podobnych poglądach i jeździć z nimi na wycieczki.

Nauka żeglowania uczyni Cię mistrzem

Jacht to nie samochód, który można w każdej chwili zatrzymać, nie posiada hamulców. Na jacht działa wiele sił: wiatr, fale morskie, prądy. Zarządzanie jachtem wymaga pewnych umiejętności, które są szkolone w praktyce w szkołach żeglarskich i klubach jachtowych. Teoretycznie nie da się opanować sztuki pływania jachtem, ale to właśnie ta teoria pozwoli zrozumieć, jakie siły działają na jacht, dlaczego jacht przechyla się i nie wywraca, a ponton się przewraca, dlaczego jacht płynie pod kątem do wiatru, jak określić swoje współrzędne, jak kontaktować się przez radio z klubem jachtowym, jakie zasady obowiązują w regatach żeglarskich i tak dalej.