Wnętrza · 24 czerwca 2021

Jaka powinna być komoda?

Jak wybrać komodę do sypialni? Jaka powinna być komoda? Komoda to jeden z najbardziej praktycznych mebli. Nie jest uważana za podstawowy wymóg w sypialni, ale w niektórych przypadkach trudno się bez niej obejść. Zapewnia dużo miejsca do przechowywania i mieści pościel, ubrania, akcesoria itp. Może służyć jako stolik pod telewizor, toaletka, szafka nocna, przewijak, co czyni go wielofunkcyjnym i praktycznie uniwersalnym. Ze względu na stosunkowo niewielkie rozmiary, komoda w sypialni, w przeciwieństwie do szafy czy łóżka, pełni również funkcję dekoracyjną. Może być pomalowana na nietypowy odcień, ozdobiona rysunkami, wyposażona w oryginalne uchwyty. Ponadto, można umieścić ozdobne lampy stołowe, ramki z obrazami i zdjęciami, rośliny, wazony i ciekawe pamiątki.

Funkcjonalność komody

Zanim kupisz jakikolwiek model komody do sypialni, musisz zdecydować, w jaki sposób będziesz korzystać z mebla. Poświęcenie trochę czasu na zastanowienie się nad tym jest naprawdę tego warte i uchroni Cię przed znalezieniem się z komodą, która jest nieodpowiednia dla Twoich potrzeb przechowywania. Więc pomyśl o tym, jakie ubrania chcesz przechowywać w komodzie – bieliznę i skarpetki, piżamy i ubrania domowe, t-shirty, swetry i kamizelki, spodnie, itp. Jeśli przestrzeń na to pozwala, rozważ inwestycję w większy i głębszy model komody, który pomieści również pościel. Nie wahaj się szukać modelu, który łączy w sobie schowki o różnych rozmiarach, co jest szczególnie praktyczne do przechowywania wszelkiego rodzaju ubrań, akcesoriów i pościeli. Aby wybrać odpowiednią komodę do swojej sypialni, należy zapoznać się z dużą ilością propozycji stylistycznych na rynku meblowym. Należy wybierać meble z rozwagą i nie kierować się impulsem emocjonalnym. Piękna komoda, którą widziałeś u znajomych, może zupełnie nie pasować do Twojego wnętrza. Tylna ściana, dna szuflad, półki muszą udźwignąć ciężar wszystkiego, co niezbędne. Wybierz komodę wykonaną z nieszkodliwych materiałów, które nie wydzielają szkodliwych substancji. Aby uniknąć bałaganu w sypialni, wybierz meble, które mogą wykonywać wiele zadań. Na przykład, komoda z lustrem lub z przewijakiem, jeśli wybierzesz model do pokoju dziecięcego.

Idealna komoda do sypialni

Jaka powinna być komoda?Z ogromnej ilości opcji na komody do sypialni, wybierz tę, która będzie harmonizować z resztą mebli. Możesz kupić meble do sypialni jako zestaw lub wybrać każdy mebel osobno. W tym przypadku musisz połączyć je w kolorze, stylu, wyglądzie. Im mniejsza sypialnia, tym bardziej kompaktowa powinna być komoda. Drzwi i szuflady powinny się szczelnie zamykać i łatwo otwierać bez trzaskania. W przypadku szuflad należy wybrać prowadnice pełne, ponieważ wtedy można wygodnie wyciągać rzeczy z każdej głębokości. Dla każdego z nas jest oczywiste, że komoda powinna nie tylko zmieścić się w sypialni, ale jednocześnie nie powinna blokować swobodnego poruszania się po pomieszczeniu. Ważne jest, aby można było otwierać szuflady. Jeśli pokój jest mały, a stoi w nim już podwójne łóżko i nieporęczna szafa, problemem będzie znalezienie miejsca na komodę. Jeśli jednak jest to naprawdę konieczne, to można zdecydować się na małe lub wysokie modele. Najważniejszą zasadą, którą należy się kierować, jest proporcjonalność sypialni i komody: im mniejszy pokój, tym bardziej trzeba uważać przy jego mierzeniu. Najpierw trzeba uzbroić się w taśmę mierniczą i zmierzyć parametry dostępnej przestrzeni dla komody. Musisz również podjąć pomiary komody, gdy wszystkie szuflady są zamknięte i kiedy są wyciągane i drzwi są otwarte. Mierz od krawędzi tylnej ściany do krawędzi otwartych szuflad. Rozmiar powinien nie tylko harmonizować z pomieszczeniem, ale także spełniać potrzeby przechowywania. Zdecyduj, co chcesz przechowywać w nim. Dla małych rzeczy są odpowiednie małe, wąskie szuflady, dla pościeli – głębokie i przestronne.

Nietypowe i klasyczne komody

Nietypowe komody do sypialni pomogą zmienić przestrzeń pomieszczenia. Niskie długie modele wyglądają elegancko, dodają gustownego stylu i są odpowiednie dla wąskich pomieszczeń. Wysokie modele wyglądają harmonijnie w sypialniach z wysokimi sufitami, a wąskie warianty wykonują główną funkcję, zachowując przestrzeń w małych pomieszczeniach. Klasyczna komoda ma kilka szerokich szuflad ułożonych jedna nad drugą. Tradycyjnie jest ich 4, ale ich liczba może się wahać od 2 do 6 lub więcej. Wiele modeli łączy szuflady o różnych rozmiarach, można też znaleźć komody, w których wszystkie szuflady są różnej szerokości. W niektórych modelach wnętrze szuflad podzielone jest na kilka części za pomocą przegródek, aby wygodnie przechowywać paski, krawaty i kosmetyki. Pomimo tego, że tradycyjny design komody nie zawiera drzwi, dziś istnieją modele, w których półki z drzwiami zajmują część przestrzeni. Naturalne drewno jest najbardziej trwałym, bezpiecznym i estetycznym materiałem. W zależności od rodzaju drewna, cena mebli jest zróżnicowana. Drewno jest zatem najczęstszym materiałem stosowanym do produkcji tego typu mebli – drewniane komody są funkcjonalne i eleganckie.