Klej do płyt gipsowych – właściwości, przygotowanie, sposób nakładania: planując montaż płyt gipsowych, musimy pamiętać o właściwym wyborze kleju. To właśnie od tego produktu zależeć będzie trwałość całej konstrukcji. Klej do płyt gipsowych sprawdzi się do klejenia gipsu, jak i przyklejania wszelkich elementów do tynków gipsowych.
Klej do płyt gipsowych – właściwości
Do takich płyt stosuje się przede wszystkim niezwykle popularne wśród fachowców kleje gipsowe. Są one doceniane szczególnie za swoją wydajność. Warto podkreślić, że taki produkt sprawdzi się w pomieszczeniach, w których wilgotność wynosi do maksymalnie 70 procent. Preparat rozrabia się podobnie jak masę szpachlową, przy użyciu mieszadła wolnoobrotowego. Musimy pamiętać o tym, że większość klejów gipsowych po zmieszaniu z wodą zdatna jest do wykorzystania jedynie przez ok. 1 godzinę. Z tego względu nie warto przygotowywać jednorazowo większej ilości kleju. Dobry klej do płyt gipsowych powinien:
- trzymać się dobrze powierzchni po jego aplikacji,
- być łatwy do przygotowania i obróbki,
- posiadać wysoką przyczepność w fazie początkowej,
- tworzyć wytrzymałą spoiną, odporną na odkształcanie się przez wibracje czy możliwe ruchy termiczne ścian nośnych budynku.
Dobierając klej gipsowy, powinniśmy sprawdzić czas jego wiązania, który powinien zostać wskazany przez producenta na opakowaniu. Dla osób nie mających wcześniej styczności z takimi materiałami budowlanymi sprawdzi się preparat wiążący w czasie 45-60 minut. Ten czas pozwala na dokonanie potrzebnych poprawek. Fachowcom polecane są natomiast kleje, których czas wiązania wynosi 30 minut.
Klej gipsowy – zastosowanie
Klej gipsowy sprawdza się do klejenia płyt gipsowo-kartonowych, mocowania elementów sztukaterii gipsowej, czy do izolacji akustycznej i cieplnej. Oprócz tego nadaje się do eliminowania nierówności czy wygładzania tynków gipsowych, czy gipsu szpachlowego na ścianach w pomieszczeniach budynku. Sięgając po ten produkt, możemy także montować narożniki aluminiowe. Najważniejszym jego zastosowanie jest jednak klejenie płyt kartonowo-gipsowych metodą placków.
Klej do płyt gipsowych – jak go przygotować?
Kleje do płyt gipsowych dostępne są w postaci proszku, z tego względu należy je rozrobić z wodą, aby były gotowe do użycia. Konsystencja kleju musi dobrze trzymać się podłoża. W jaki sposób prawidłowo przygotować klej do pracy?1. Wsypujemy mieszankę do wody, pamiętając o odmierzeniu właściwej ilości środka. Wcześniej musimy zapoznać się z zaleceniami producenta. Wsypujemy produkt do naczynia z wodą, po czym czekamy, aż mieszanka sama zamoknie. Co ważne, nie wlewamy wody do pojemnika z proszkiem, gdyż w ten sposób mogą powstać grudki.2. W następny kroku dobrze mieszamy klej przy użyciu mieszarki czy też wiertarki wolnoobrotowej z mieszadłem. Wykonujemy tę czynność, dopóki klej nie będzie miał jednorodnej konsystencji.3. Czekamy, aż masa stężeje, zazwyczaj wystarczy na to kilka minut. Potem znowu mieszamy klej przez chwilę i możemy już rozpocząć prace. Pamiętamy, że przygotowany klej nadaje się do nakładania przez ok godzinę.
Klej do płyt gipsowych – jak go nakładać?

Klej do płyt gipsowych
Przed nałożeniem kleju, musimy odpowiednio przygotować podłoże. Najlepiej to zrobić oczywiście, jeszcze przed wyrobieniem masy. Powierzchnia powinna być przede wszystkim sucha, pozbawiona pyłów, kurzu czy wszelkich zanieczyszczeń. Co ważne, muszą też zostać ukończone wszelkie procesy wiązania. Podłoże należy dobrze oczyścić także z ziaren tynku czy starych, odpadających już powłok farbiarskich. Do tego celu można wykorzystać zwilżoną szmatkę, natomiast kurzu możemy pozbyć się, używając do tego celu odkurzacza. Powierzchnia nie może być też w żadnym razie objęta korozją biologiczną. Nie powinna znajdować się na nim pleśń czy grzyby. Przed przystąpieniem do nakładania kleju, koniecznie powinno się wcześniej zagruntować ścianę. Dzięki temu uzyskamy lepszą przyczepność kleju. Jeśli chodzi o samo przygotowanie masy, nie przesadzajmy z jej ilością. Lepiej rozrabiać ją kilkukrotnie w niewielkiej ilości, gdyż jest ona zdatna do użycia przez ograniczony czas. Wyrabianie kolejnych porcji kleju musi odbywać się przy wykorzystaniu czystych narzędzi, jak i wiaderek. Pozostałości masy mogą doprowadzić to tego, iż klej szybciej twardnieje i wysycha, a ponadto tworzą się w nim grudki.
Temperatura w pomieszczeniu, w którym to będziemy nakładać klej, powinna wynosić od 5 do 30 stopni. Klej nakładamy przy pomocy nierdzewnej pacy, szpachelki czy kielni. Produkt nakładamy na płyt w postaci placków. Ich grubość może wynosić 2 cm, natomiast średnica około 10 cm. Pomiędzy plackami powinien zostać zachowany odstęp wynoszący 30-40 cm. Przy krawędziach płyt powinniśmy nałożyć placki rozciągnięte. Dopiero teraz możemy przyłożyć płytę do ściany, po czym ją delikatnie docisnąć do podłoża. Do tego przydadzą nam się tak zwane łaty budowlane o długości 1-2m. W czasie ok. 10 minut klej rozpoczyna wiązanie, a w tym czasie możemy dokonać modyfikacji ułożenia płyty. Pamiętajmy, o zachowaniu odstępu pomiędzy płytami, który powinien wynosić ok. 2 mm, a między płytą a sufitem ok. 5 mm. Jeśli chodzi o odstęp między płytą a podłogą, to musi on wynosić ok. 10 mm.