Zdrowie · 15 lipca 2022

Kompleks witamin z grupy B

Kompleks witamin z grupy B staje się ostatnio coraz bardziej popularne. Wiąże się to bezpośrednio ze wzrostem świadomości konsumentów. Wiedzą, jak ważna jest regularna suplementacja i jakie są konsekwencje ewentualnego braku.

Jaka jest rola witaminy B w naszym organizmie? Kiedy powinienem brać witaminy z grupy B? Jakie pokarmy są źródłem witamin z grupy B? Czy nadmiar witaminy B complex może być niebezpieczny? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.

Jaka jest rola witaminy B w naszym organizmie?

Jest powód, dla którego coraz więcej osób decyduje się na suplementację witaminą B. Odgrywa ważną rolę w normalnym funkcjonowaniu naszego organizmu. Jego obecność pozytywnie wpływa na utrzymanie prawidłowych funkcji umysłowych, będąc jednocześnie odpowiedzialnym za prawidłową transmisję impulsów nerwowych. Warto podkreślić, że dzięki niemu tłuszcze, białka i węglowodany są prawidłowo metabolizowane, a procesy biochemiczne przebiegają prawidłowo. Dodatkowo kompleks witamin z grupy B to gwarancja optymalnego funkcjonowania naszego układu krwiotwórczego i nerwowego. Co ciekawe, utrzymuje prawidłowy metabolizm energetyczny, co wpływa na nasz codzienny nastrój. Dzięki regularnej suplementacji witaminami z grupy B możemy zapewnić prawidłową produkcję składników naszej krwi.

Kiedy powinienem brać witaminy z grupy B?

Kompleks witamin z grupy B

Kompleks witamin z grupy B

Jakikolwiek dyskomfort w naszym codziennym funkcjonowaniu zwykle wskazuje na brak różnych witamin czy minerałów. Jeśli borykamy się z problemami skórnymi, alergiami, bólami mięśni, nie potrafimy się skoncentrować, sen jest dla nas torturą, to wyraźny sygnał, że należy uzupełnić naszą dietę w witaminy z grupy B lub odpowiedni suplement. Szczególnie narażone na to zjawisko są osoby stosujące monotonną dietę z niewielką ilością owoców i warzyw. Osoby decydujące się na dietę wegańską powinny decydować się na regularne uzupełnianie witaminy B12. Niestety nie można go podawać z pokarmami roślinnymi. Tylko w ten sposób możemy promować prawidłowe funkcjonowanie układu krwiotwórczego i nerwowego. Ponieważ niektórzy ludzie nie odczuwają negatywnych skutków przejścia na weganizm, nie dbają o suplementację. Należy jednak pamiętać, że niebezpieczne objawy mogą pojawić się dopiero po kilku latach bez regularnej podaży. Kolejną grupą osób potrzebujących suplementów (tym razem witaminy B6) są kobiety przyjmujące tabletki antykoncepcyjne. Warto również wspomnieć, że biotyna (witamina B7) okazała się strzałem w dziesiątkę, zjawiskiem, które często występuje, gdy paznokcie są łamliwe, a włosy są w nieoptymalnym stanie. Z kolei kwas foliowy polecany jest kobietom w ciąży, a także planującym w najbliższym czasie potomstwo.

Jakie pokarmy są źródłem witamin z grupy B?

Pamiętaj, że witamin z grupy B nie trzeba uzupełniać odpowiednimi preparatami. Możemy wyróżnić wiele naturalnych pokarmów, które mogą nam pomóc. Szczególnie polecana jest dieta bogata w nabiał, warzywa, owoce, fasolę i mięso. Satysfakcjonującym źródłem tego związku są również drożdże lub wątróbka – wieprzowa lub drobiowa, w zależności od osobistych upodobań. Witamina B znajduje się w różnych roślinach strączkowych. Najczęstsze to groch, fasola, soja. Dobrymi źródłami są również nabiał i jajka, a ich substytutami są brzoskwinie, szpinak i banany. Kiełki zbożowe zawierają witaminę B2, a orzechy witaminę B7. Tiamina występuje najliczniej w ziemniakach. Warto podkreślić, że pokarmy roślinne nie zawierają witaminy B12, ponieważ jej głównym źródłem jest mięso i inne pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Z tego powodu wegetarianie powinni zdecydować się na suplementację kompleksem witaminy B.

Zobacz, co kupić dla zdrowia:

Czy nadmiar witaminy B complex może być niebezpieczny?

Warto zauważyć, że objawy związane z hiperwitaminozą, znane jako przedawkowanie witamin, występują bardzo rzadko w obecności witamin z grupy B. Wykazano jednak, że zbyt dużo prowadzi do objawów, takich jak choroby skóry, zaburzenia rytmu serca, biegunka i reakcje alergiczne. Z tego powodu nie zaleca się przyjmowania pojedynczych preparatów w ilości przekraczającej zalecaną dawkę. Na przykład nadmiar tiaminy może powodować zawroty głowy lub drżenie mięśni. Przedawkowanie ryboflawiny może powodować wymioty i nudności. Nadmiar witaminy B4 objawia się nudnościami, nadmiernym poceniem się, biegunką i niskim ciśnieniem krwi. Chociaż nasz organizm dobrze toleruje nadmiar witaminy B6, jej nadmiar może prowadzić do zaburzeń neurologicznych. Co ciekawe, negatywne skutki nadmiernego spożycia biotyny nie zostały udowodnione.