Uroda / Zdrowie · 27 stycznia 2022

Odciążenia na stopy – co polecać pacjentom

Nacisk, spowodowany m.in. różnymi deformacjami występującymi u pacjentów, skutkuje często dolegliwościami, np. w postaci odcisków. Rozwój nagniotków jest uciążliwy i przy dalszym przeciążeniu stopy – skutkuje ich nawrotem. Stąd konieczność wprowadzenia ortezy, zmniejszającej obciążenie. Jakie odciążenia na stopy – co polecać pacjentom? Jak je aplikować? Co polecać pacjentom?

Odciążenia na stopy – jakie jest ich zadanie?

Stopy każdego dnia absorbują ciężar płynący z całego ciała. To z natury powoduje ich przeciążenie, a w połączeniu z różnymi deformacjami czy czynnikami indywidualnymi, sprzyja tworzeniu się nagniotków, w tym bolesnych odcisków czy otarć. Zadaniem odciążeń jest przejęcie w głównej mierze siły amortyzacji na całej stopie bądź jej fragmencie. Dzięki temu siłę nacisku „pochłaniają” specjalnie dopasowane odciążenia, co ogranicza tworzenie się zmian. 

Odciążenia na stopy – kiedy są potrzebne?

Odciążenia na stopy stosuje się szczególnie przy różnego rodzaju deformacjach. Częstym schorzeniem są haluksy – dość powszechna deformacja palców, związana z ich specyficznym ułożeniem. Haluksem określa się sytuację, w której duży paluch nachodzi na pozostałe palce, a kość ma charakterystyczne wybrzuszenie na zewnątrz. 

Pozostałe deformacje to:

  • paluch sztywny – deformacja dotyczy stawu podstawno-paliczkowego. W tym przypadku ścięgna palucha są znacznie przykurczone, a on sam ma charakterystyczne ustawienie – jest zadarty do góry; 
  • palce młotkowate – jest to deformacja związana z przykurczem zgięciowym stawu międzypaliczkowego bliższego oraz jednoczesnym przeproście w stawie śródstopno-stawowym; 
  • palec krogulczy – deformacja ta wiąże się z przykurczem zgięciowym stawu międzypaliczkowego zarówno bliższego jak i dalszego;
  • płaskostopie – to deformacja stopy związana z obniżeniem jej łuków, co skutkuje tym, że stopa jest płaska i niemal cała przylega do podłoża. Płaskostopie może być wrodzone lub nabyte. Nabyte najczęściej powstaje pod wpływem dysfunkcji ścięgna piszczelowego tylnego lub przykurczem ścięgna Achillesa; 
  • stopa wydrążona – deformacja ta może powstać pod wpływem zbyt dużego zgięcia podeszwowego pierwszego promienia lub jako skutek szpotawego ustawienia tyłostopia. Stopa wydrążona, w przeciwieństwie do płaskostopia, ma nadmiernie wysokie podbicie.

 

Ostroga piętowa

Odciążenia dobrze sprawdzają się również w przypadku tzw. ostrogi piętowej. W przebiegu schorzenia dochodzi do rozwoju wyrośli kostnej na pięcie, co powoduje silny ból podczas chodzenia i może sprzyjać tworzeniu się nagniotków. Ostroga piętowa zwykle jest skutkiem stanu zapalnego czy przeciążeniem więzadła. 

RZS i cukrzyca

Należy także pamiętać o wszystkich pacjentach zmagających się z reumatoidalnym zapaleniem stawów czy cukrzycą. Chorzy na RZS często borykają się z różnymi deformacjami w obrębie stawów, wpływającymi na późniejsze przeciążenie stopy. Z kolei skóra diabetyków ma wyjątkową skłonność do powstawań ran czy odcisków, a więc u niektórych pacjentów należy rozważyć zastosowanie odciążeń w ramach profilaktyki. 

Wady postawy

Odciążenia, stosowane w ramach profilaktyki, mogą sprawdzić się również u osób z większymi wadami postawy – nierównomierny rozkład ciała powoduje większe przeciążenie jednej ze stron. 

Odciążenia na stopy – co polecać pacjentom?

Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju odcisków czy bolesnych otarć, warto pacjentom polecić specjalne produkty, odciążające miejsce obarczone nadmiernym naciskiem. Mogą to być opaski przeznaczone do odciążenia większego fragmentu stopy, ortezy odciążające całą stopę czy nakładki żelowe na palce.

Opaska żelowa

Podohelp opaska żelowa na przodostopie to rozwiązanie dla osób, zmagających się z nadmiernym przeciążeniem przodostopia. Opaska wykonana jest z elastycznego i wytrzymałego materiału, stabilnie trzymającego się na stopie. Opaska chroni i amortyzuje śródstopie.

Wkładki na śródstopie

Samoprzylepne wkładki na śródstopie w swoim składzie zawierają delikatny i opatentowany żel Deramed®. Są idealne dla pacjentów z nadmiernym przeciążeniem w śródstopiu, zapewniają komfort codziennego użytkowania i amortyzują stopę. Są bardzo cienkie, więc sprawdzają się również do takiego obuwia jak np. sandały. 

Separatory

Częstym problemem pacjentów są również deformacje w obrębie palców, najczęściej związane z tzw. haluksem. Do domowej profilaktyki warto polecać pacjentom produkty takie jak żelowy separator czy żelowy nastawiacz

Oba preparaty nasączone są specjalnym żelem, działającym nawilżająco. Oddzielają nachodzący paluch od pozostałych palców, co chroni przed rozwojem otarć, odcisków i pogłębiającym się schorzeniem.