Ostatnie miesiące zmieniły życia ludzi na całym świecie. Normą stało się noszenie masek i ciągła dezynfekcja rąk oraz wszelkich powierzchni. Wzrosło też zainteresowanie mniej popularnymi dotąd metodami biologicznego oczyszczania mieszkań, samochodów, biur oraz budynków użyteczności publicznej. Na czym polega ozonowanie pomieszczeń? Ozonowanie pomieszczeń – jak działa i kiedy może się przydać? Co zabija? I czy warto z niego skorzystać w dobie ogólnoświatowej pandemii SARS-CoV-2?
Ozon – nasz przyjaciel, ale i wróg
Czym dokładnie jest ozon i skąd wzięła się jego popularność w dezynfekcji biur, mieszkań oraz domów? Myśląc o ozonie mamy zazwyczaj przed oczami jego warstwę otaczającą planetę, na której żyjemy. I wyobrażenie wciąż powiększającej się dziury ozonowej. Albo wspomnienie zapachu powietrza po letniej burzy. Nie zastanawiamy się jednak nad tym, jak istotny, a jednocześnie niebezpieczny dla naszego zdrowia jest właśnie ozon. To on blokuje dopływ szkodliwych promieni ultrafioletowych emitowanych przez słońce. Nie możemy żyć bez słonecznego światła, ale nie funkcjonowalibyśmy również bez chroniącego nas przed nadmiarem promieni UV ozonu. Ale jak niektórzy powiadają, niektóre rzeczy lepiej trzymać z daleka od nas samych. W bliskim kontakcie ozon potrafi być zabójczy!
Ten tak dobroczynny dla nas gaz złożony jest z “nieprawidłowych” cząsteczek tlenu. Sprawia to, że jest on niestabilny i niezwykle reaktywny w kontakcie z substancjami organicznymi. Czyli wszelkim życiem, które znaleźć można na naszej planecie. Z ludźmi, zwierzętami, roślinnością i wszystkim tym, co żyje, ale nie jest widziane gołym okiem. Mamy tu na myśli wszelkie drobnoustroje – zarodniki pleśni, bakterie oraz wirusy. I tutaj znowu widzimy dwoistość ozonu. Potrafi zaszkodzić wszystkiemu, co żywe, a jednocześnie używany z rozwagą pomaga nam pozbyć się z otoczenia tego, co niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Ozonowanie pomieszczeń to znakomity sposób na ich sterylizację i pozbycie się roztoczy, grzybów, bakterii i większości wirusów, których ściany komórkowe ulegają uszkodzeniu w kontakcie z gazem.
Mechanizm działania ozonu
Ozon uznawany jest za jeden z najsilniejszych znanych człowiekowi utleniaczy. Ta właściwość sprawia, że jest doskonałym sposobem na oczyszczanie powierzchni i pomieszczeń użytkowych. Już pod koniec XIX wieku zaczęto nim dezynfekować wodę pitną, by pozbawić ją szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Metoda ta stosowana jest także i współcześnie i jest doskonałą alternatywą dla chlorowania, które szkodzić może środowisku naturalnemu i nam samym.
Dzisiaj dezynfekcja biur, czy mieszkań za pomocą ozonu oczyszcza pomieszczenia z większości zagrażających życiu bakterii, wirusów i grzybów. Nieocenioną zaletą tej metody jest także usuwanie nieprzyjemnych zapachów i odświeżanie powietrza. Dlatego sprawdza się np. po pożarach, zalaniach, w obiektach sportowych, w których pojawia się zapach potu, lub gdy chcemy usunąć z pomieszczeń zapach zwierząt, stęchlizny czy też dymu papierosowego, klejów, farb i rozpuszczalników. Badania wykazują jej silne działanie w redukcji wszelkich zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Dodatkowo zwracają uwagę na jej wysoką skuteczność w oczyszczaniu miejsc trudno dostępnych dla innych, często mechanicznych metod dezynfekcji. Wynika to z lotnych właściwości gazu i jego możliwości rozprzestrzeniania się we wszelkich zakamarkach czyszczonych pomieszczeń.
Ozonowanie pomieszczeń – na co zwrócić uwagę
Oczyszczanie powietrza ozonem zajmuje kilka godzin. Czas potrzebny do przeprowadzenia dezynfekcji zależy od wielkości pomieszczenia. Przyjmuje się, że nie przekracza zazwyczaj dziesięciu godzin. Wspomnieliśmy również, że sam ozon ma działanie niszczące na wszelkie organizmy żywe, które poddane zostaną jego działaniu. Przebywanie w pomieszczeniach, w których poziom ozonu jest wysoki, może prowadzić do osłabienia czynności płuc, pojawienia się objawów astmy, duszności i bólu w klatce piersiowej. Dlatego tak ważne jest zachowanie środków ostrożności podczas ozonowania biur i mieszkań.
Kiedy więc decydujemy się na ozonowanie pomieszczeń najlepiej skorzystać z usług profesjonalistów. Dostosują dawkę ozonu do wielkości dezynfekowanej powierzchni i zadbają o to, aby wszystko odbyło się bezpiecznie. Warto pamiętać też, że na czas przeprowadzanego zabiegu z pokoju czy biura warto wynieść także wszelkie rośliny doniczkowe. Podobnie jak ludzie i zwierzęta, tak i one ucierpieć mogą w kontakcie z ozonem.
Dezynfekcja biur przy pomocy ozonatorów to doskonały sposób na stworzenie sterylnej i czystej przestrzeni dla pracowników. Jest to procedura szybka i skuteczna, a sam ozon działa mocniej niż środki chemiczne zawierające chlor. Przeprowadzona z zachowaniem środków ostrożności nie wywoła żadnych skutków ubocznych, ani też reakcji alergicznych. Wykonana pod nieobecność domowników czy też osób pracujących w biurze nie stwarza żadnych zagrożeń dla ich zdrowia i życia, a przy tym jest ekologiczna i bezpieczna dla środowiska naturalnego. Ozonowanie przeprowadzane kilka razy w roku poprawia komfort życia alergików i chroni nas wszystkich przed niebezpiecznymi drobnoustrojami.