Technologia / Wnętrza · 22 grudnia 2022

Powszechna klimatyzacja w mieszkaniach i sklepach

Powszechna klimatyzacja w mieszkaniach i sklepach – wysokie temperatury nie tylko negatywnie wpływają na nasze zdrowie, ale także utrudniają plany biznesowe, zwłaszcza jeśli nasze sklepy nie są klimatyzowane. W dzisiejszym artykule opisujemy działanie trzech popularnych klimatyzatorów. Wskazujemy ich wady i zalety oraz wyszczególniamy, na co należy zwrócić uwagę przed wyborem klimatyzatora do mieszkań i sklepów.

Przenośne klimatyzatory integralne – co warto wiedzieć?

Ich główną zaletą jest stosunkowo niska cena. Niestety przekłada się to również na ich zasięg – doskonale sprawdzają się w małych domach i małych metrażowych sklepach. Obsługa jest bardzo prosta. Klimatyzator tego typu należy ustawić niedaleko okna, a następnie wyprowadzić rurę na zewnątrz (ciepło będzie odprowadzane z rury). Jak łatwo się domyślić, jest to spory mankament schematu. Po pierwsze, nie zawsze jest możliwe wyprowadzenie rur na zewnątrz. Po drugie, nawet gdyby taka opcja istniała, mogłaby się wiązać z tak dużym otworem, że do mieszkania wpadałoby jeszcze dużo ciepłego powietrza z zewnątrz (co oczywiście osłabiłoby wydajność urządzenia). Oszczędność pieniędzy przekłada się również na problem związany z komfortem użytkowania, a mianowicie: przenośne klimatyzatory unitarne w mieszkaniach i sklepach mogą hałasować. Przed zakupem takiego sprzętu warto dokładnie przeanalizować te wady i zastanowić się, czy nie trzeba będzie ponieść kosztów decydując się na niedrogie rozwiązanie, nawet jeśli ma ono tę zaletę, że nie wymaga licencji i łatwo się składa i rozkłada, szybko i samodzielnie.

Klimatyzacja w mieszkaniach i oddziałach

To rozwiązanie jest częściej stosowane w domu. Jednak często można je również znaleźć w kioskach, sklepach z pamiątkami itp. Urządzenie składa się z dwóch elementów – skraplacza i parownika. W porównaniu do zintegrowanych klimatyzatorów w mieszkaniach i sklepach, technologia split generuje bardzo niski poziom hałasu. Większość klimatyzatorów znajduje się na zewnątrz budynku, co oznacza, że ​​sprawdzą się w pomieszczeniach o bardzo ograniczonej przestrzeni. Część zamontowana w pomieszczeniu wygląda estetycznie, nie rzuca się w oczy i można ją zamontować niemal w każdym miejscu. W tej kategorii możemy wyróżnić klimatyzatory ścienne (najczęściej wybierane), klimatyzatory skrzynkowe (często chowane pod sufitem podwieszanym), a także jednostki przypodłogowe i podsufitowe. Te dwie ostatnie opcje sprawdzają się szczególnie dobrze w supermarketach, magazynach i innych stosunkowo dużych przestrzeniach.

Klimatyzator multisplit

Powszechna klimatyzacja w mieszkaniach i sklepach

Powszechna klimatyzacja w mieszkaniach i sklepach

Jak działają przenośne klimatyzatory? Rozwiązanie to jest wizualnie zbliżone do tradycyjnej wersji dzielonej, ponieważ jednostka zwykle pracuje na tym samym urządzeniu klimatyzacyjnym. Szybko jednak można zauważyć pewne istotne różnice. W tradycyjnym typie podziału jedna jednostka znajduje się w pomieszczeniu, a odpowiadająca jej jednostka na zewnątrz. W wersji wielopołączeniowej mamy do czynienia z wieloma jednostkami wewnętrznymi. Ich liczba zależy od producenta, ale może sięgać nawet kilkudziesięciu. Podobnie jak w przypadku klasycznej technologii split, na zewnątrz jest tylko jedno urządzenie. Rozwiązanie pozwala na jednoczesną pracę klimatyzatorów w wielu pomieszczeniach, jednocześnie minimalizując rozmiar konstrukcji zewnętrznej. Jest to o tyle istotne, że przy większych konstrukcjach wymagana jest dodatkowa przestrzeń oraz uzyskanie pozwoleń na montaż na zewnątrz budynku. Producenci takich klimatyzatorów oferują szeroką gamę urządzeń, które możemy dobrać do naszych potrzeb w zakresie agregatów chłodniczych. Wadą takich klimatyzatorów do mieszkań i sklepów jest konieczność uwzględnienia obecności tego urządzenia na etapie planowania budynku.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Zanim przystąpimy do wyboru odpowiedniego rozwiązania, musimy jasno określić, jakie parametry klimatyzacji mieszkań i sklepów uważamy za najważniejsze. Na wstępie należy jasno określić przestrzeń, w której klimatyzator będzie pracował. Dopiero po takich obliczeniach możemy stwierdzić, czy tradycyjne rozwiązanie typu split jest wystarczające, czy też bardziej korzystne są urządzenia typu multi-split lub inne urządzenia dostępne obecnie na rynku. Kiedy już wiemy, ile miejsca będą chłodzić nasze przyszłe klimatyzatory, czas odpowiedzieć na pytanie: jakie są nasze najważniejsze priorytety? Czy to swobodna regulacja temperatury? Łatwy w konfiguracji i samodzielnym montażu? Mobilność urządzenia? zaoszczędzić miejsce? niski dźwięk? A może efektywność energetyczna? Musimy też mieć świadomość, że przy bardzo ograniczonym budżecie będziemy zmuszeni do pewnych ustępstw i kompromisów. Warto sporządzić listę zawierającą wszystkie powyższe komponenty i zgłaszać sugestie podczas poszukiwań. Jeśli to możliwe, poproś również sprzedawcę o profesjonalną pomoc.