Rosnące znaczenie turystyki medycznej. Czym jest współczesna turystyka medyczna? Stanowi ona połączenie terapii leczniczych, zabiegów, operacji ze zwiedzaniem. Osoby chcące skorzystać z leczenia w innych krajach nie mają z tym żadnych problemów. Znalezienie odpowiedniego specjalisty jest bardzo proste, wystarczy skorzystać z informacji zamieszczonych w Internecie. Można tam sprawdzić ceny zabiegów oraz lokalizacji wybranej kliniki. Z powodu ogromnej popularności wyjazdów w celach leczniczych zaczęły powstawać biura podróży specjalizujące się w organizacji wyjazdów dla turystów medycznych, w związku z tym turystyka zdrowotna jest obecnie prężnie rozwijającym się sektorem turystyki.
Sektor turystyki medycznej w Polsce
W ostatnich latach Polska stała się bardzo ważnym ośrodkiem dla całej światowej turystyki medycznej. Jesteśmy jednym z liderów w Europie Środkowej. Jest tak ponieważ Polska jako duży i zróżnicowany kraj, posiada o wiele lepsze perspektywy na dalszy rozwój. Zagraniczni pacjenci odwiedzający nasz kraj w szczególności doceniają krótki czas oczekiwania na niektóre operacje, niskie ceny, a także wysoki poziom przeprowadzanych zabiegów i usług medycznych.
Najczęstsze cele turystów medycznych przyjeżdżających do Polski to:
– Usługi stomatologiczne. Polscy stomatolodzy świadczą usług dentystyczne najwyższej jakości, szczególnie w dziedzinie implantologii. Największą grupę turystów medycznych korzystających z usług stanowią Niemcy. Oszczędności naszych zachodnich sąsiadów z tytułu implantologii stomatologicznej mogą osiągać do 80% ceny. Nie dziwi więc fakt, iż najwięcej jest turystów z Niemiec. Drugą, liczną grupę stanowią Amerykanie oraz Polonia mieszkająca za oceanem. Bardzo często podczas wizyty u rodziny w Polsce takie osoby korzystają z usług stomatologa. Podobnie z ofert polskich stomatologów korzysta Polonia z UK oraz Skandynawowie.
– Zabiegi bariatryczne i ortopedyczne to kolejna z grup zabiegów popularnych wśród pacjentów z innych państw.
– Uzdrowiskowe są bardzo cenione przez zagranicznych kuracjuszy. Z Polskich uzdrowisk bardzo chętnie korzystają emeryci z Niemiec oraz rodziny z małymi dziećmi. Główną przyczyną wyboru naszych uzdrowisk są również finanse i czas oczekiwania jakie występują pomiędzy krajami.
– Polska Medycyna estetyczna jest bardzo konkurencyjna cenowo, dodatkowo stoi na wysokim poziomie, wykonujemy dziesiątki zabiegów i operacji plastycznych w ramach turystyki medycznej. Klienci przyjeżdżają najczęściej z Europy Zachodniej.
– Inne usługi medyczne w ramach Dyrektywy Transgranicznej, w wielu krajach pozwala na częściowy zwrot kosztów leczenia dla obywateli krajów ościennych. Dyrektywa przewiduje największą korzyść dla naszych zachodnich sąsiadów, dlatego Niemcy najchętniej korzystają z leczenia w naszych szpitalach, uzdrowiskach i gabinetach lekarskich i stomatologicznych.
Turystyka medyczna na świecie
W światowej turystyce medycznej przodują takie kraje jak Singapur, Brazylia, Indie, Panama, Kanada, Izrael, Niemcy i Włoch. W okresie ostatnich 5 lat zyski z tytułu światowej turystyki medycznej wzrosły o 30%, a rynek ten cały czas prężnie się rozwija. Turystyka medyczna jest skierowana do bardzo świadomych klientów, którzy w celu poprawy zdrowia lub urody są w stanie podróżować nawet do bardzo odległych państw. Przyczyną wyboru zagranicznej medycyny często bywa niezadowolenie z rodzimej ochrony zdrowia lub jakości i dostępu do usług w kraju pochodzenia pacjenta, aspekt finansowy jest także bardzo istotny.
Z korzyści jakie daje nam turystyka medyczna coraz częściej korzystają polscy pacjenci. Nie jest to uwarunkowane aspektami finansowymi, ale w największej mierze kluczowa jest konieczność wielomiesięcznego oczekiwania w kolejce na zabiegi lub operację refundowaną przez NFZ. Pomocna jest unijna dyrektywa dotycząca transgranicznej opieki zdrowotnej. W ramach tego rozporządzenia pacjent może skorzystać z opieki medycznej w innym kraju Unii Europejskiej, a później wystąpić do NFZ o zwrot poniesionych kosztów. Nierzadko turyści medyczni muszą poddać się operacji, która jest niedostępne w Polsce lub czas oczekiwania na nią jest tak długi, że zagraża życiu pacjenta .Co wpływa na rozwój turystyki medycznej?
Na rozwoju tej gałęzi turystyki zyskują nie tylko pacjenci i kliniki, ale także linie lotnicze i właściciele hoteli, którzy tworzą specjalne oferty dla klientów przyjeżdżających na zabiegi medyczne. Rosnąca liczba turystów medycznych stanowi korzyść także dla restauratorów, kin, instytucji kulturalnych i wielu innych obiektów utrzymujących się z turystyki.
Najważniejsze czynniki w rozwoju turystyki medycznej:
- Finanse to jak zawsze najważniejsze kryterium, także w przypadku rozwoju turystyki medycznej. Różnice występujące między cenami takich samych usług zdrowotnych między poszczególnymi państwami sięgają do 80%.
- Możliwość połączenie poprawy stanu zdrowia bądź urody z wyjazdem turystycznym.
- Zróżnicowana dostępność do usług medycznych w poszczególnych krajach.
- Zróżnicowanie w jakość usług medycznych jest także bardzo istotna dla klientów turystyki medycznej. Te same usługi medyczne są wykonywane z wykorzystaniem różnych technologii, co ma bezpośrednie przełożenie na efektywnością i jakością leczenia w określonych krajach.
- Reklama zyskuje na znaczeniu w czasach gdy dostęp do informacji internetowej umożliwia reklamowanie usług na całym świecie.