Turystyka / Zdrowie · 25 marca 2021

Rosnące znaczenie turystyki medycznej

Rosnące znaczenie turystyki medycznej. Czym jest współczesna turystyka medyczna? Stanowi  ona połączenie terapii leczniczych, zabiegów, operacji  ze zwiedzaniem. Osoby chcące skorzystać  z leczenia w innych krajach nie mają z tym żadnych problemów. Znalezienie odpowiedniego specjalisty jest bardzo proste, wystarczy skorzystać z informacji zamieszczonych w Internecie. Można tam sprawdzić ceny zabiegów oraz lokalizacji wybranej kliniki. Z powodu ogromnej popularności wyjazdów w celach leczniczych zaczęły powstawać  biura podróży specjalizujące się w organizacji wyjazdów dla turystów medycznych, w związku z tym turystyka zdrowotna jest obecnie prężnie rozwijającym się sektorem turystyki.

Sektor turystyki medycznej w Polsce

W ostatnich latach Polska stała się bardzo ważnym ośrodkiem dla całej światowej turystyki medycznej. Jesteśmy jednym z liderów w Europie Środkowej. Jest tak ponieważ Polska  jako duży i zróżnicowany kraj, posiada o wiele lepsze perspektywy na dalszy rozwój. Zagraniczni pacjenci odwiedzający nasz kraj w szczególności doceniają krótki czas oczekiwania na niektóre operacje, niskie ceny, a także  wysoki poziom przeprowadzanych zabiegów i usług medycznych. 

Najczęstsze cele turystów medycznych przyjeżdżających do Polski to:

– Usługi stomatologiczne. Polscy stomatolodzy świadczą  usług dentystyczne najwyższej jakości, szczególnie w dziedzinie implantologii. Największą grupę turystów medycznych korzystających z usług stanowią Niemcy. Oszczędności naszych zachodnich sąsiadów z tytułu implantologii stomatologicznej mogą osiągać do 80% ceny. Nie dziwi więc fakt, iż najwięcej jest turystów z Niemiec. Drugą, liczną grupę stanowią Amerykanie oraz Polonia mieszkająca za oceanem. Bardzo często podczas  wizyty u rodziny w Polsce takie osoby  korzystają z usług stomatologa. Podobnie z ofert polskich stomatologów korzysta Polonia z UK oraz Skandynawowie.

– Zabiegi bariatryczne i ortopedyczne to kolejna z  grup  zabiegów popularnych wśród pacjentów z innych państw.

– Uzdrowiskowe  są bardzo cenione przez zagranicznych kuracjuszy. Z Polskich uzdrowisk bardzo chętnie korzystają emeryci z  Niemiec oraz rodziny z małymi dziećmi. Główną przyczyną wyboru naszych uzdrowisk  są również finanse i czas oczekiwania jakie występują pomiędzy krajami.

– Polska Medycyna estetyczna jest bardzo konkurencyjna cenowo, dodatkowo stoi na  wysokim poziomie, wykonujemy dziesiątki  zabiegów i operacji plastycznych w ramach turystyki medycznej. Klienci przyjeżdżają najczęściej z Europy Zachodniej.

– Inne usługi medyczne w ramach Dyrektywy Transgranicznej, w wielu krajach pozwala na częściowy zwrot kosztów leczenia dla obywateli krajów ościennych. Dyrektywa przewiduje największą korzyść dla naszych zachodnich sąsiadów, dlatego  Niemcy najchętniej korzystają z leczenia w naszych szpitalach, uzdrowiskach i gabinetach lekarskich i stomatologicznych.

Turystyka medyczna na świecie

W światowej turystyce medycznej przodują takie kraje jak Singapur, Brazylia, Indie, Panama, Kanada, Izrael, Niemcy i Włoch. W okresie  ostatnich 5 lat zyski z tytułu światowej turystyki medycznej wzrosły o 30%, a rynek ten cały czas prężnie się rozwija. Turystyka medyczna jest skierowana do bardzo świadomych klientów, którzy w celu poprawy zdrowia lub urody są w stanie podróżować nawet do bardzo odległych państw. Przyczyną wyboru zagranicznej medycyny często bywa niezadowolenie z rodzimej ochrony zdrowia lub jakości i dostępu do usług w kraju pochodzenia pacjenta, aspekt finansowy jest także bardzo istotny.

Rosnące znaczenie turystyki medycznejZ korzyści jakie daje nam turystyka medyczna coraz częściej korzystają polscy pacjenci. Nie jest  to uwarunkowane aspektami finansowymi, ale w największej mierze kluczowa jest konieczność wielomiesięcznego oczekiwania w kolejce na zabiegi lub operację refundowaną przez NFZ. Pomocna  jest unijna dyrektywa dotycząca transgranicznej opieki zdrowotnej.  W ramach tego rozporządzenia pacjent może skorzystać z opieki medycznej w innym kraju Unii Europejskiej, a później wystąpić do NFZ o zwrot poniesionych kosztów.  Nierzadko turyści medyczni muszą poddać się  operacji, która jest niedostępne w  Polsce  lub czas oczekiwania na nią jest tak długi, że zagraża życiu pacjenta .Co wpływa na rozwój turystyki medycznej?

Na rozwoju tej gałęzi turystyki zyskują nie tylko pacjenci i kliniki, ale także  linie lotnicze i właściciele hoteli, którzy tworzą specjalne oferty dla klientów przyjeżdżających na zabiegi medyczne. Rosnąca liczba  turystów medycznych stanowi korzyść także  dla restauratorów, kin, instytucji kulturalnych i wielu innych obiektów utrzymujących się z turystyki.

Najważniejsze czynniki w rozwoju turystyki medycznej:

  • Finanse to jak zawsze najważniejsze kryterium, także w przypadku rozwoju turystyki medycznej. Różnice występujące między cenami takich samych usług zdrowotnych między poszczególnymi państwami sięgają do 80%.
  • Możliwość połączenie poprawy stanu zdrowia bądź urody z wyjazdem turystycznym.
  • Zróżnicowana dostępność  do usług medycznych w poszczególnych krajach.  
  • Zróżnicowanie w jakość usług medycznych jest także bardzo istotna dla klientów turystyki medycznej. Te same usługi medyczne są wykonywane z wykorzystaniem różnych technologii, co ma bezpośrednie przełożenie na efektywnością i jakością leczenia w określonych krajach.
  • Reklama zyskuje na znaczeniu w czasach gdy dostęp do informacji internetowej umożliwia reklamowanie usług na całym świecie.