Uroda · 13 maja 2021

Wypełnianie ust kwasem hialuronowym – pielęgnacja po zabiegu

Wypełnianie ust kwasem hialuronowym – pielęgnacja po zabiegu, stało się bardzo popularnym zabiegiem. Korzystają z niego zarówno osoby, które marzą o pełniejszych, większych i wymodelowanych ustach, jak i te, które chcą jedynie poprawić drobne niedoskonałości swojego wyglądu. Kiedyś był to zabieg popularny zwłaszcza wśród pań, a obecnie coraz częściej decydują się na niego także panowie. Cały zabieg przebiega bardzo szybko, jednak po jego zakończeniu należy przestrzegać pewnych reguł i systematycznie dbać o usta. Jak prawidłowo pielęgnować usta po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego? Jakich kosmetyków można używać? Czego się wystrzegać po zabiegu? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz czytając poniższy artykuł.

Zalecenia i przeciwwskazania do wykonywania zabiegu

Wypełnianie ust kwasem hialuronowym - pielęgnacja po zabieguBezpośrednio po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego nie należy dotykać miejsca, gdzie wprowadzony został kwas – aby nie doprowadzić do ewentualnego zakażenia rany. Przez trzy dni po zabiegu należy unikać miejsc, w których występują duże wahania temperatur oraz nie spożywać alkoholu i nie palić papierosów. Wskazane jest także unikanie wzmożonego wysiłku fizycznego. Po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego należy się także powstrzymać od wykonywania niektórych zabiegów kosmetycznych – np. z dziedziny laseroterapii. Z zabiegu tego typu należy skorzystać najwcześniej miesiąc po przeprowadzeniu powiększania ust kwasem hialuronowym. Nie każda osoba może podjąć się zabiegu polegającego na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego. Tak jak większość zabiegów medycyny estetycznej, tak i ten posiada przeciwwskazania, którymi należy się kierować. Są to przede wszystkim: niektóre choroby autoimmunologiczne, aktywne choroby nowotworowe, ciąża, okres laktacji, aktywne infekcje, zaburzenia krzepnięcia krwi, pierwsze dni cyklu miesiączkowego (krwawienie), leczenie stomatologiczne, nieuregulowane choroby ogólnoustrojowe, skłonność do blizn przerostowych oraz przyjmowanie niektórych leków. Jak widać niektóre przeciwwskazania są jedynie chwilowe, a po ich zakończeniu można przystąpić do zabiegu polegającego na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego. Są też jednak takie, które określa się mianem przeciwwskazań długotrwałych, gdyż nie można ich wyeliminować – oznacza to, że osoba zmagająca się z takimi problemami nie powinna podejmować się takich zabiegów.

Jakie czynności należy wykonywać, aby prawidłowo pielęgnować usta po zabiegu?

Po zabiegu przy użyciu kwasu hialuronowego musisz przestrzegać kilku zasad i wskazówek, są to:

  • Masowanie – czynność ta pozwala poprawić ukrwienie warg. Jeżeli natomiast podczas jej wykonywania odczuwasz zbyt duży dyskomfort, możesz zastosować w tym celu kostki lodu.
  • Rezygnacja z pomadek – zwłaszcza bardzo ciężkich szminek i błyszczyków. Dodatkowo pod żadnym pozorem nie można stosować kosmetyków, które wysuszają usta. Po zabiegu przy wykorzystaniu kwasu hialuronowego usta muszą pozostawać odpowiednio nawilżone.
  • Wykonywanie domowych maseczek – nie tylko pomoże poczuć ulgę, ale także pozwoli zadbać o odpowiedni stopień nawilżenia ust. Domową maseczkę możesz wykonać np. przy użyciu zwykłego miodu pszczelego. Wystarczy, że posmarujesz nim usta i zaczekasz, aż zacznie działać.
  • Stosowanie pomadki ochronnej, wazeliny lub maści z witaminą A. Kosmetyki te pomogą w pielęgnacji ust i zapobiegną ich przesuszeniu – co jest bardzo ważne po wykonywaniu tego typu zabiegów.
  • Regularne robienie peelingu, które pozwala pozbyć się martwego, suchego naskórka. Peeling możesz wykonać samodzielnie w domu – np. z cukru i oliwy. Jeżeli natomiast nie lubisz domowych rozwiązań, to możesz bez problemów używać drogeryjnych kosmetyków. 

Po wykonaniu zabiegu z kwasem hialuronowym właściwa pielęgnacja jest bardzo ważna i nie należy jej lekceważyć. Pomoże ona w uzyskaniu oczekiwanych efektów i sprawi, że unikniesz ewentualnych, niechcianych powikłań związanych z tym zabiegiem.

Pielęgnacja ust po iniekcji – podsumowanie

Kwas hialuronowy jest naturalną substancją występującą w organizmie człowieka. W gabinetach medycyny estetycznej używany jest do przeprowadzania różnego rodzaju zabiegów – takich jak np. powiększanie ust. Efektem przeprowadzenia tego typu zabiegu są pełne, uwydatnione usta. Nieuniknionym jest, że wraz z upływem lat wargi stają się bledsze i przesuszone, a granica, pomiędzy ich kolorytem a kolorem skóry, zanika. Jednak obecna medycyna pozwala na szybkie zredukowanie tych oznak starzenia się. Wypełnianie ust kwasem hialuronowym pozwala także na zniwelowanie asymetrii między wargami oraz nadanie pożądanego kształtu. Po zakończonym zabiegu należy pamiętać o tym, aby odpowiednio zadbać o swoje wargi. W pierwszych dniach występuje duże prawdopodobieństwo pojawienia się obrzęku i odczuwania delikatnego bólu w miejscu wkłucia. W takim wypadku, przez kilka dni po wykonanej iniekcji, należy stosować leki przeciwzapalne, które pomogą w zniwelowaniu powstającego obrzęku. Innym sposobem jest posmarowanie ust maścią z arniką. Po wykonanym zabiegu zalecane jest także picie wody w dużych ilościach – najlepiej dwa litry dziennie.